Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce

Logistyka
Język Polski Deutsche Русский (Ru) Česky Français (FR) Chinese (ZH) Ελληνικά (GR) Español (ES) Portuguese (PT) Italian (IT) Türk (TR) Українська Nederlands (NL) English Language

 

  • Newsletter zapisz się !

    Adres e-mail:

    Nazwa:


  • Wstaw reklamę

    Jeżeli są Państwo zainteresowani reklamą na naszej stronie internetowej prosimy o kontakt pod adres: anna.zurek@instytutintl.pl

wtorek, 13 styczeń 2015 21:40
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kazachstan - rośnie w siłę!

Zmiany, które zaszły w ostatnich czasach w gospodarce Kazachstanu pobudziły chłonność tego rynku, a wydarzenia ostatniego roku związane z embargiem sprawiły, że bez większych barier można z tego kraju handlować z krajami zrzeszonymi w Euro-Azjatyckiej Wspólnocie Gospodarczej.

Euro-Azjatyckiej Wspólnota Gospodarczej jest dla polskich przedsiębiorców jednym z ciekawszych rynków, natomiast Kazachstan jest głównym graczem Euro-Azjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej.

 

Zracji bliskich relacji Kazachstanu z Polską oraz zważając na to, że mieszka tam około 2 mln Polaków, nasze gospodarki ściśle ze sobą współpracują zapewniając obu stronom pozytywne relacje, które wspierają rządy obu państw.

 

Kazachstan jest państwem Euroazjatyckim, ponieważ 12% powierzchni kraju leży w Europie. Pozostała część powierzchni leży w Azji. Kazachstan to młode państwo, które powstało na skutek rozpadu Związku Radzieckiego w 1991. Kazachstan graniczy z Chinami, Kirgistanem, Turkmenistanem, Uzbekistanem i Federacją Rosyjską. Kazachstan posiada dostęp do Morza Kaspijskiego.

 

Kazachstan obecnie stał się bardzo popularnym krajem na mapie inwestycyjnej przedsiębiorców, z racji swojej coraz mocniejszej pozycji oraz zamożności kraju. Szacuje się, że PKP Kazachstanu co roku wzrasta o ok. 5-7%, a sama wielkość BIZ (bezpośrednich inwestycji zagranicznych) w samym tylko 2013 roku wyniosła 129 mld USD. Wielu przedsiębiorców zapomina o Kazachstanie, bowiem myśląc o Wschodzie mają najczęściej na myśli Rosję. Natomiast Kazachstan zaraz obok Rosji, ma najwyższy dochód PKP per capita spośród krajów WNP, cechuje się wzmożonym popytem wewnętrznym, a także łatwym i szybkim dostępem do rynku rosyjskiego.

 

Autor: Instytut INTL

Copyright 2011 - 2021 Instytut INTL. All rights reserved.