Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce

Logistyka
Język Polski Deutsche Русский (Ru) Česky Français (FR) Chinese (ZH) Ελληνικά (GR) Español (ES) Portuguese (PT) Italian (IT) Türk (TR) Українська Nederlands (NL) English Language

 

  • Newsletter zapisz się !

    Adres e-mail:

    Nazwa:


  • Wstaw reklamę

    Jeżeli są Państwo zainteresowani reklamą na naszej stronie internetowej prosimy o kontakt pod adres: anna.zurek@instytutintl.pl

wtorek, 30 grudzień 2014 10:39
Oceń ten artykuł
(21 głosów)

Boże Narodzenie w Rosji

Boże Narodzenie w Rosji obchodzone jest 7 stycznia zgodnie z kalendarzem juliańskim, według którego żyje Rosyjski Kościół Prawosławny. Obchodzone jest tydzień po Nowym Roku i jest niezwykle radosne. Wielu Rosjan tradycyjnie udaje się wówczas do cerkwi, podobnie jak u katolików, Liturgia Narodzenia Pańskiego zaczyna się zwykle po północy, u katolików z 24-25 grudnia, natomiast wg religii prawosławnej z 6-7 stycznia.

Co ciekawe Nowy Rok jest w Rosji obchodzony bardziej uroczyście niż Boże Narodzenie, co wynika z faktu, że w prawosławnej tradycji święto to nigdy nie odgrywało takiej, roli jak w Kościele katolickim. To właśnie w Nowy Rok Rosjanie spędzają w gronie najbliższych, świętując przy syto zastawionym stole oraz pięknie przystrojonej choince. Tak jak w Polsce podczas Bożego Narodzenia, tak w Rosji podczas obchodów Nowego Roku wszyscy składają sobie życzenia oraz dają sobie prezenty. Prezenty przynosi Дед Мороз (Dziadek Mróz) oraz jego pomocnica, zwana też jego wnuczką, Снегурочка (Śnieżynka). W tym pięknym czasie znane jest też śpiewanie kolęd, nie jest ono tak popularne jak na Zachodzie Europy, jednak gdzieniegdzie można je usłyszeć.

 

Obchody Bożego Narodzenia rozpoczyna Сочeльник (Soczelnik), czyli wigilijna kolacja. Na stole, tak jak u katolików, powinno się znaleźć 12 postnych dań. Tradycyjnie są to kasze, dania z grzybami, sałatki warzywne, ciasta i pierniki, czasami także dania z ryb. Jako staropolskie danie postne znane w Rosji jest faramuszka, czyli zupa piwna. Głównym i obowiązkowym daniem wigilijnym jest oczywiście кутья (kutia), przyrządzana od wieków na ziemiach rosyjskich. Na wigilijnym stole nie może także zabraknąć poświęconego chlebka, czyli просфора (prosfory) oraz kompotu z suszu. Głównym daniem świątecznego obiadu, jedzonym w kolejnym dniu po wigilii, jest zwykle gęś z jabłkami.

 

W czasie świąt Bożego Narodzenia dla dzieci urządzano zabawy. Rodzice przebierali je w różne kostiumy, czepki, kapelusiki, dżokejskie toczki, itp. Mężczyźni zaś odwiedzali znajomych i bliskich, składając sobie nawzajem życzenia.

 

Popularne w tym okresie są też zabawy sylwestrowe na świeżym powietrzu. W Moskwie odbywają się one zazwyczaj na Placu Czerwonym, Placu Teatralnym i Placu Twerskim.

 

Okres świąteczny w Rosji trwa do nocy z 13 na 14 stycznia, kiedy to obchodzony jest "stary" - według kalendarza juliańskiego - Nowy Rok. W Rosji żartuje się, że 1 stycznia kończy się... 13 stycznia. Duma Państwowa potraktowała to niemal dosłownie i zafundowała Rosjanom 10 dni wolnych od pracy - od 31 grudnia do 9 stycznia.

 

Autor: Instytut INTL

Copyright 2011 - 2021 Instytut INTL. All rights reserved.