Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce

Logistyka
Język Polski Deutsche Русский (Ru) Česky Français (FR) Chinese (ZH) Ελληνικά (GR) Español (ES) Portuguese (PT) Italian (IT) Türk (TR) Українська Nederlands (NL) English Language

 

  • Newsletter zapisz się !

    Adres e-mail:

    Nazwa:


  • Wstaw reklamę

    Jeżeli są Państwo zainteresowani reklamą na naszej stronie internetowej prosimy o kontakt pod adres: anna.zurek@instytutintl.pl

czwartek, 22 styczeń 2015 21:47
Oceń ten artykuł
(13 głosów)

Zwyczaje i tradycje rosyjskie

Każdy kraj ma swoje specyficzne zwyczaje, których nie można spotkać w innych kulturach. Jak powszechnie wiadomo Rosja również posiada swoje wyjątkowe zwyczaje, które postaramy się pokrótce opisać.

Siedzenie przed podróżą

Stary ludowy rosyjski ceremoniał mówi, że jeśli przed wyruszeniem w podróż cała hałaśliwa rodzina usiądzie na moment i posiedzi w milczeniu, to podróż odbędzie się szczęśliwie. W dzisiejszych czasach tradycja ta może mieć praktyczną zaletę, w tym czasie możemy przemyśleć sobie czy czegoś nie zapomnieliśmy spakować.

 

Stukanie w drewno
Zwyczaj stukania w niemalowane drewno znany jest i praktykowany także w Polsce. Kiedyś wierzono, że człowieka otaczają złośliwe duchy, które niweczą ludzkie plany. Stukanie w niemalowane drewno przy jednoczesnym wypowiadaniu na głos swoich planów/życzeń miało odstraszać złośliwe duchy i zapewniać realizację obranych celów bez większych przeszkód.

 

Podjadanie nasion słonecznika
Jedzenie nasion słonecznika jest zwyczajem sprzed 200 lat. Obecnie jest ważną częścią rosyjskich realiów. Największymi miłośnikami tych nasion w Rosji są gopniki, czyli rosyjscy dresiarze.

 

Gopniki
Rosyjscy dresiarze, czyli gopniki, to też część tamtejszej kultury. Co prawda w Polsce także jest to pewien rodzaj kultury. Gopniki od polskich dresiarzy różnią się tym, że nie noszą białych skarpetek. Charakterystyczny przedstawiciel tej subkultury rosyjskiej nosi kurtkę ze sztucznej skóry i kepi lub ośmiokątną czapkę, a za uchem obowiązkowo trzyma papierosa. Dni gopników wyglądają tak samo, na przesiadywaniu "w kuckach" z kumplami. Najpopularniejszymi miejscami do takiego przesiadywania są bramy, skwery i przystanki autobusowe.

 

Podstakannik
Jedną z atrakcji Rosji jest Kolej Transsyberyjska, która wiąże się z wieloma mitami i tradycjami. Przez wiele lat kolej była i nadal jest jednym z wygodniejszych sposobów podróżowania po Rosji. Czasami w tym środku lokomocji trzeba spędzić parę godzin, a nawet dni. Podczas podróży ciężko jest pić gorącą herbatę, szczególnie gdy trzęsie. Z racji tego, że Rosjanie napar ten piją w szklankach (wódkę zresztą też), aby ułatwić sobie picie podczas podróży wymyślili metalowe uchwyty do szklanek zwane podstakannikami.

 

Dzień Mężczyzny
Dzień Mężczyzny znany jest na całym świecie, ale w Rosji dzień ten nazywany jest Dniem Obrońcy Ojczyzny. Obchodzone jest ono 23 lutego, a tradycyjnymi prezentami, którymi obdarowywani są panowie przede wszystkim pianka do golenia, krawat i skarpety.

 

Onuce
Kiedyś znane także w polskiej armii. Dowódcy rosyjskiej armii na próby wprowadzenia termoaktywnych skarpet stwierdzili, że „syntetykami można rozpieszczać amerykańskich Marines, którzy większą część dystansu przelecą śmigłowcem". Rosyjski żołnierz często musi pokonać dystans 30 km, przy czym buty ze sztucznej skóry nie współgrały z „syntetykami" stąd też onuce pozostawały w użyciu do 2013 roku.

 

Awoska
W dawnych czasach, gdy nie były powszechne plastikowe reklamówki dawane w każdym sklepie Rosjanie wymyślili awoskę. Awostka to coś, co można łatwo schować do kieszeni i wykorzystać przy okazji zakupów, np. po pracy. Torba ta znalazła również zastosowanie w Polsce.

 

Drzwi otwierane do środka
Zwyczaj ten znany jest z czasów KGB. Podobno drzwi rosyjskich mieszkań otwierały się do środka, aby agenci KGB mogli je z łatwością wyważać. Tak naprawdę reguła ta wzięła się z północnych terenów Rosji, gdzie po całonocnych opadach śniegu otwieranie drzwi na zewnątrz było utrudnione. Stąd też pomysł, by drzwi otwierały się do wewnątrz.

 

Pionierball
Jako, że Rosjanie to pomysłowy naród, postanowili wymyślić własną wersję siatkówki. W pionierball gra się w Rosji od lat 30-tych. Zasadniczą zasadą odróżniającą tę grę od siatkówki jest to, że piłkę można złapać w ręce. W pionierball mogą grać wszyscy bez wyjątku, grubi, niscy, okularnicy, chudzi, wysocy i co najważniejsze, podobno nie da się być w tym kiepskim.

 

Autor: Instytut INTL

Copyright 2011 - 2021 Instytut INTL. All rights reserved.