Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce

Logistyka
Język Polski Deutsche Русский (Ru) Česky Français (FR) Chinese (ZH) Ελληνικά (GR) Español (ES) Portuguese (PT) Italian (IT) Türk (TR) Українська Nederlands (NL) English Language

 

  • Newsletter zapisz się !

    Adres e-mail:

    Nazwa:


  • Wstaw reklamę

    Jeżeli są Państwo zainteresowani reklamą na naszej stronie internetowej prosimy o kontakt pod adres: anna.zurek@instytutintl.pl

wtorek, 22 lipiec 2014 20:04
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Interesy z Rosją – jednak warto!

Nie cichną komentarze i spekulacje na temat zaostrzającego się konfliktu Rosji z Ukrainą. Światowe serwisy informacyjne każdego dnia dostarczają nowych wiadomości na temat decyzji Kremla w sprawie polityki zagranicznej i działań militarnych.

W miesięczniku Forbes czytamy o „Wojnie Putina", której trudno przypisać konkretny cel i jasno określić z kim ta wojna jest w rzeczywistości prowadzona. Powszechnie wiadomo, że celem są strategiczne dla Rosji, tereny Ukrainy, stanowiące zaplecze produkcyjne rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

 

Mimo, że to niezwykle istotny dla Rosji czynnik budowania pozycji na arenie międzynarodowej, po rozpadzie ZSRR, pozwolono by został po ukraińskiej stronie granicy. Wtedy jednak Ukraina była na tyle podporządkowana Rosji, że nie miało to dla Kremla większego znaczenia. Dopiero po wydarzeniach na Majdanie, kiedy Ukraina wyraźnie dała do zrozumienia, że chce w końcu wyrwać się z objęć Rosji, Władimir Putin poczuł zagrożenie. Plan działania koncentruje się tu na wielu polach mniej lub bardziej dramatycznych, ale bardzo istotnych dla Europy i świata. W kręgu oddziaływań znajduje się polityka, handel międzynarodowy i wszelkie umowne normy, które obowiązywały dotychczas w stosunkach dyplomatycznych.

 

Mimo, że świat nie godzi się na stosowane przez Putina metody, próżno szukać szybkich i skutecznych sposobów na bezkompromisowe zażegnanie konfliktu. W kręgu zainteresowanych działaniami Kremla są nie tylko politycy, ale także zagraniczni inwestorzy i przedsiębiorcy, którzy mają świadomość, że strefa ekonomiczna będzie dla Rosji zawsze pierwszym narzędziem nacisku na inne kraje.

 

Pomimo konfliktu to właśnie obecnie istnieje bardzo dobry moment na wejście nie tylko na rynek rosyjski ale także na pozostałe rynki wschodnie. By tę szansę wykorzystać trzeba już tam być, rozpoznać rynek i doskonale się do tej ekspansji przygotować. Pamiętajmy, że wg prognoz od 1 wrześnie sprzedaż wraca do gry przed gorączką grudniowych zakupów. Najważniejsze jest by mieć pomysł i jasną wizję prowadzenia biznesu na rynkach wschodnich i z zaangażowaniem oraz determinacja, skutecznie ją wdrażać. Mimo obecnej sytuacji wciąż pojawiają się firmy, które dostrzegają niszę na rynku rosyjskim i chcą wykorzystać ją jak najszybciej z pomocą specjalistów i konsultantów profesjonalnych firm doradczych.

 

Źródło: Forbes
Autor: Instytut INTL

Copyright 2011 - 2020 Instytut INTL. All rights reserved.