Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce

Logistyka
Język Polski Deutsche Русский (Ru) Česky Français (FR) Chinese (ZH) Ελληνικά (GR) Español (ES) Portuguese (PT) Italian (IT) Türk (TR) Українська Nederlands (NL) English Language

 

  • Newsletter zapisz się !

    Adres e-mail:

    Nazwa:


  • Wstaw reklamę

    Jeżeli są Państwo zainteresowani reklamą na naszej stronie internetowej prosimy o kontakt pod adres: anna.zurek@instytutintl.pl

środa, 05 marzec 2014 17:40
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Potencjał Kazachstanu

Kazachstan jest obecnie dynamicznie rozwijającym się państwem azjatyckim, którego klimat inwestycyjny zajmuje wysokie rankingi z punktu widzenia prowadzenia biznesu. Potwierdzeniem tego faktu może być otrzymane niedawno pozwolenie dla Astany na organizację Międzynarodowej Wystawy EXPO-2017.

Polska rozpoczęła współpracę dyplomatyczną i handlową z Kazachstanem w 1992 roku. Od tego czasu nasza wymiana handlowa notowała regularny wzrost, niej więcej o 30% co roku. W roku 2012 wg GUS obroty te obniżyły się o ok 5%, wg kazachstańskich danych statystycznych, poziom wymiany handlowej w 2012 r. wyniósł 2.103,0 mln USD, co świadczyłoby, że przekroczyliśmy magiczną barierę 2,1 mld dolarów. Różnice w danych polskich oraz kazachskich utrzymują się jak co roku, co jest wynikiem różnych metod wyliczeniowych.

 

Możliwości dalszej współpracy Polski z Kazachstanem omawiane są podczas posiedzeń Polsko-Kazachstańskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej. W tym roku odbyło się również spotkanie organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo - Przemysłową, Stowarzyszenie Mój Kazachstan oraz Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód z Ambasadorem Yerikiem Utembayevem w Domu Przyjaźni w Warszawie. Podczas tego spotkania ambasador zaznaczył, że Kazachstan jest dziewiątym co do wielkości państwem na świecie, a w 2011 roku został doceniony jako kraj, który przeprowadził najlepsze reformy dotyczące ustawodawstwa biznesowego. Utembayev podkreślił, że Kazachstan w zeszłym roku znalazł się w pierwszej dziesiątce państw świata rozpatrując ochronę inwestycji, ponadto w rankingu przyjazności gospodarek dla biznesu, prowadzonym przez Bank Światowy, Kazachstan zajął 49 miejsce, gdzie Polska uplasowała się dopiero na miejscu 55.

 

Ten euro-azjatycki kraj ma zamiar zacząć inwestować w przetwórstwo surowców, przetwórstwo surowców jest wysoko rozwinięte w Kazachstanie. Kazachstan chce przeznaczyć mld dolarów w rozwój logistyki, transportu i infrastruktury. Jest to szczególnie znaczące dla tego kraju, ze względu na jego strategiczne położenie pomiędzy Azja a Europą. Wychodząc z inicjatywą rozbudowy infrastruktury rozpoczęto już budowę autostrad Astana-Karaganda-Ałmaty", „AstanaPawłodar-Ust-Kamieniogorsk", „Ałmaty-Kapczagaj-Ust-Kamienogorsk". Zostały też zbudowane linie kolejowe do Turkmenistanu i Iranu z wyjściem do Zatoki Perskiej. W budowie jest też nowa linia kolejowa, która połączy wschodnią część kraju z zachodnią. W sektorze logistycznym państwo kazachskie planuje stworzyć centra logistyczne w państwach z dostępem do morza oraz uprościć procedury eksportowo-importowe.

 

Plany przedstawione przez Rząd Kazachstanu mogą być szansą dla polskich przedsiębiorców. Poziom obrotów handlowych oraz inwestycji bezpośrednich pomiędzy naszymi krajami ma szansę na wzrost.

 

Autor: Instytut INTL
Źródło: Własne oraz Polska Gazeta Prawna

Copyright 2011 - 2021 Instytut INTL. All rights reserved.