Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce

Logistyka
Język Polski Deutsche Русский (Ru) Česky Français (FR) Chinese (ZH) Ελληνικά (GR) Español (ES) Portuguese (PT) Italian (IT) Türk (TR) Українська Nederlands (NL) English Language

 

  • Newsletter zapisz się !

    Adres e-mail:

    Nazwa:


  • Wstaw reklamę

    Jeżeli są Państwo zainteresowani reklamą na naszej stronie internetowej prosimy o kontakt pod adres: anna.zurek@instytutintl.pl

poniedziałek, 03 marzec 2014 21:45
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wizyta delegacji polskiej w Republice Mołdawii

W dniach 24-25.02.2014 r. w stolicy Republiki Mołdawii, Kiszyniowie przebywała polska delegacja z Wiceminister Spraw Zagranicznych RP K. Kacperczyk.

Wiceminister SZ towarzyszyli przedstawiciele: Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Ministerstwa Gospodarki RP, Ministerstwa Środowiska RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Narodowego Banku Polskiego, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, a także grupa polskiego biznesu złożona z kilkunastu wyselekcjonowanych firm, co świadczy o ustawicznie wzrastającym zainteresowaniu polskiego biznesu rynkiem mołdawskim. W gronie firm towarzyszących wizycie polskiej delegacji znalazł się Instytut INTL, w składzie: Arkadiusz Żurek, prezes i Krzysztof Bielaj, dyrektor ds. Mołdawii i Ukrainy.

 

W trakcie pierwszego dnia pobytu w Kiszyniowie polska delegacja i towarzyszący jej przedstawiciele polskiego biznesu (w zależności od profilu ich działalności) odbyli rozmowy m.in. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej RM, Ministerstwie Gospodarki RM, Ministerstwie Finansów RM, Ministerstwie Środowiska RM, Banku Centralnym RM oraz przedstawicielstwie UNDP w RM.

 

W drugim dniu wizyty delegacja przeprowadziła rozmowy m.in. w Ministerstwie Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego RM (gdzie odbyły się również spotkania firm polskich z mołdawskimi w formule Biznes to Biznes) oraz Ministerstwie Rozwoju Regionalnego i Budownictwa RM. Spotkania w formule B to B miały też miejsce podczas pobytu delegacji w mołdawskim oddziale European Business Association na które przybyli również członkowie Foreign Investors' Association.

 

Wizyta polskiej delegacji służyła pogłębieniu obszarów współpracy gospodarczej oraz poszukiwaniu nowych możliwości takiej współpracy, zarówno na szczeblu instytucji rządowych, jak również w sferze biznesu oraz stanowiła przygotowanie oficjalnej wizyty premiera Rządu RP D. Tuska planowanej na koniec marca 2014 r.

 

Obecność w grupie polskiego biznesu przedstawicieli szeregu branż gospodarczych (np. sektor finansowy, sektor rolno - spożywczy, sektor komunalny, sektor energetyczny, sektor odnawialnych źródeł energii czy sektor logistyki i doradztwa gospodarczego (Instytut INTL) wskazuje na szeroki zakres aktualnej i przyszłej współpracy.

 

Dla nikogo z uczestników wizyty w Mołdawii nie ulega wątpliwości, że Mołdawia intensywnie i z dużym powodzeniem integruje się ze ze strukturami UE, czego ostatnim dowodem było parafowanie Umowy Stowarzyszeniowej i Umowy DCFTA z UE.

 

Te i inne działania władz mołdawskich nastawione na integrację z UE dają duże potencjalne możliwości zwiększenia wymiany gospodarczej pomiędzy Polską a Mołdawią, a także intensyfikacji współpracy handlowej sfer biznesu naszych krajów.

 

Autor: Dyrektor ds. Mołdawii i Ukrainy Dr Krzysztof Bielaj

Copyright 2011 - 2020 Instytut INTL. All rights reserved.