Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce

Logistyka
Język Polski Deutsche Русский (Ru) Česky Français (FR) Chinese (ZH) Ελληνικά (GR) Español (ES) Portuguese (PT) Italian (IT) Türk (TR) Українська Nederlands (NL) English Language

 

  • Newsletter zapisz się !

    Adres e-mail:

    Nazwa:


  • Wstaw reklamę

    Jeżeli są Państwo zainteresowani reklamą na naszej stronie internetowej prosimy o kontakt pod adres: anna.zurek@instytutintl.pl

czwartek, 18 kwiecień 2019 17:24
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Pierwsza w tym roku misja do Mołdawii już za nami!

W dniach 5-7 kwietnia 2019 odbyła się już V edycja misji do Mołdawii. Tym razem wyjazd miał charakter otwarty, nasza grupa liczyła 14 osób z całej Polski, reprezentujących różne biznesy i branże, ale wszystkich połączyła wspólna pasja jaką jest wino.

Pierwszego dnia tradycyjnie zaczęliśmy od odwiedzin piwnic CRICOVA, tego najsłynniejszego na świecie podziemnego miasta, setek kilometrów korytarzy, a czasami wręcz ulic kryjących największe bogactwo tego kraju. Dzień zakończyliśmy w rodzinnej, butikowej winnicy Chateau Vartely, liczącej ponad 260 hektarów, gdzie degustowane było wytrawne Individo, Malbec, Rara Neagra i Feteasca Neagra.

 

Kolejny dzień zaczął się od wizyty w Starym Orgiejowie, kiedyś znaczące miasto, a obecnie mała wieś z prawosławnym klasztorem Orheiul Vechi. To najcenniejszy mołdawski zabytek walczący o miejsce na liście UNESCO i najbardziej uduchowione miejsce, które odwiedziliśmy w całej Mołdawii. Orheiul Vechi jest bowiem jedynym jeszcze czynnym monastyrem wykutym w skale. Legenda, którą usłyszeliśmy od opiekującego się tym miejscem mnicha mówi, że po podbiciu tych ziem w XVI wieku przez Imprerium Osmańskie, Turkowie zabronili produkcji wina. Ale jeden z mnichów zamieszkujących monastyr w Orheiul Vechi nie przejął się zakazem i mimo groźby śmierci dalej wytwarzał wino zgodnie z tradycją, dzięki temu Mołdawianie mogą się cieszyć nim po dziś dzień.

 

Następnie udaliśmy do Castel Mimi, dawnego pałacu gubernatora ówczesnej Besarabii i jednego z najbogatszych ludzi ówczesnej Mołdawii - Konstantyna Mimi, drugiej najstarszej mołdawskiej winnicy. Pałac oraz towarzyszące mu ogrody i otoczenie został w ciągu kilku ostatnich lat nakładem ogromnych środków gruntownie odnowiony. Prace remontowe jeszcze trwają, ale miejsce to robi ogromne wrażenie, a tym bardziej beczek i butelek z winem w pięknych, surowych XIX wiecznych piwnicach. Koniec dnia zakończyliśmy w Purcari, najbardziej znanej winnicy w całej Mołdawii, której wyśmienite wina gościły na stołach rosyjskich carów i stołach królewskich niemal całej Europy. Winiarnia ta położona jest na obszarach wiejskich, rozciągających się między Dniestrem, a Morzem Czarnym, gdzie nowoczesna technologia wtopiona jest wśród malowniczych, zielonych wzgórz porośniętych oczywiście winną latoroślą.

 

W ostatni dzień po przekroczeniu granicy odwiedziliśmy najsłynniejszą ukraińską winnicę Shabo, gdzie do dziś zachowała się „królewska piwnica” ostatniego koronowanego władcy Rumunii Karola V wraz z jego osobistym autografem z 1937 roku oraz komnatą Aleksandra Puszkina, gdzie degustowaliśmy m.in. lokalne różowe wino wytwarzane z różowych gron, jedyne takie w Europie. Weekend bardzo szybko nam minął i pozostał duży niedosyt wrażeń, tak więc już teraz zapraszamy na letnią edycję kolejnej misji śladami mołdawskich winnic. Serdecznie dziękujemy uczestnikom naszej grupy i zapraszamy ponownie!

 

Instytut INTL, wspólnie z partnerem Vinaria din Vale, zajął się organizacją i poprowadzeniem misji handlowej powiązanej z enoturystyką do Mołdawii i Ukrainy. Dziękujemy serdecznie za współpracę.

 

Zainteresowanych wyjazdem na misję handlową połączoną z enoturystyką, zapraszamy do kontaktu: biuro@instytutintl.pl

 

Kolejna edycja planowana jest na lipiec/sierpień 2019 roku.

Copyright 2011 - 2021 Instytut INTL. All rights reserved.