Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce

Logistyka
Język Polski Deutsche Русский (Ru) Česky Français (FR) Chinese (ZH) Ελληνικά (GR) Español (ES) Portuguese (PT) Italian (IT) Türk (TR) Українська Nederlands (NL) English Language

 

  • Newsletter zapisz się !

    Adres e-mail:

    Nazwa:


  • Wstaw reklamę

    Jeżeli są Państwo zainteresowani reklamą na naszej stronie internetowej prosimy o kontakt pod adres: anna.zurek@instytutintl.pl

piątek, 21 luty 2014 18:56
Oceń ten artykuł
(1 głos)

„Jedyny cel, jedyne interesy, jedyna przyszłość”

17 stycznia br. Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew wygłosił coroczne orędzie do narodu Kazachstanu „Jedyny cel, jedyne interesy, jedyna przyszłość".

W obwieszczeniu został przedstawiony plan wcześniej przyjętej strategii – 2050, która ma na celu doprowadzenie Republiki Kazachstanu do grona 30 najbardziej rozwiniętych państw świata. Prezydent Nazarbajew stwierdził, że w ramach realizacji tej strategii państwo powinno osiągnąć podobny poziom modernizacyjny, jaki osiągnęły Korea Południowa i Singapur w XX wieku, w tym zakresie zakłada on stworzenie mocnego sektora przetwórstwa przemysłowego. W realizacji założonych celów ma pomóc realizacja rozpoczętego już w 2010 roku państwowego Programu przyśpieszonego przemysłowo-innowacyjnego rozwoju Kazachstanu. Nazarbajew podkreślił, że w ciągu ostatnich 5 lat zostały stworzone, przy pomocy zagranicznych inwestorów, nowe dla państwa branże, tj. motoryzacja, produkcja śmigłowców, lokomotyw i wagonów, które wchodzą już na rynek zagraniczny. Dodatkowo prezydent zaznaczył, że należy utrzymać możliwości eksportowe sektora gazowego i naftowego oraz zwiększyć wydobycie metali rzadkich. Ponadto zaakcentował znaczenie innowacji w branży rolno-przemysłowej. W drodze do osiągnięcia wyznaczonych celów Republice Kazachstanu ma pomóc udoskonalenie szeregu przepisów prawnych, m.in. o ochronie własności intelektualnej czy też o wsparciu badań i innowacji. Przepisy te mają zostać przedstawione do 1 września br.

 

W swoim orędziu prezydent Kazachskiego wyróżnił znaczenie rozwoju tranzytowo-transportowej infrastruktury, jak i całej branży logistycznej. Podkreślił, że Państwo powinno inwestować w tworzenie infrastruktury logistycznej, co pomoże otworzyć drogę eksportowo-importową kraju. Do sukcesów ostatnich 5 lat Nazarbajew zaliczył oddane do użytku nowe odcinki kolejowe w kierunku Iranu i Chin oraz prawie ukończony kazachski odcinek autostrady „Europa Zachodnia – Chiny Zachodnie". Zakomunikował również, że zakończenie budowy odcinka kolei „Żezkazagan - Szałkar – Bejneu" zaplanowano na przyszły rok, co znacznie skróci czas podróży do zachodniej części kraju.

 

W sektorze górniczym i energetycznym prezydent podkreślił znaczenie zmniejszenia energochłonności produkcji, zwiększenia ilości i jakości prac poszukiwawczych oraz zmian w zarządzaniu zasobami gazu i ropy. Wg niego Kazachstan, jako lider światowej produkcji uranu powinien „rozwijać własna produkcję paliwa dla elektrowni jądrowych i budować elektrownie jądrowe".

 

N. Nazarbajew jako narzędzie unowocześnienia Kazachstanu chce wykorzystać rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. W tym celu zlecił organom państwowym znalezienie „kompleksowych rozwiązań skierowanych na ustawodawcze wzmocnienie instytutu własności prywatnej" oraz zniesienie kolidujących z tym celem ustaw prawnych, a jednocześnie stworzenie narzędzia wspierające początkujących przedsiębiorców.

 

W ramach działań pro społecznych Prezydent zaplanował pokrycie w 100% edukacji przedszkolnej dzieci w wieku 3-6 lat. Innym celem wyznaczonym przez głowę państwa jest podniesienie średniej długości życia z 69 do 80 lat. W sferze socjalnej rząd powinien zwiększyć pensje dla pracowników organizacji budżetowych.

 

Gospodarczo rząd, wg wygłoszonego orędzia, powinien zapewnić w danym roku wzrost gospodarczy na poziomie 6-7%, zmniejszenie inflacji do poziomu 3-4% oraz PKB per capita w wysokości 14 500$.

 

W ostatniej części swojej mowy N. Nazarbajew zwrócił uwagę, że realizacja zamierzonych planów polegać powinna na uświadomieniu sobie, jakie są główne wartości wszystkich obywateli Kazachstanu. Do wartości tych zaliczył on niepodległość państwa, wspólną historię, kulturę i język, wieloetniczny pokój i zgodę, świecki charakter państwa oraz innowacyjne osiągnięcia w gospodarce. Wygłoszone przez Prezydenta Nursułtana Nazarbajewa 17 lutego Orędzie ukazało najważniejsze punkty polityki Republiki Kazachstanu na okres najbliższych lat.

Źródło: http://www.kazakhstan.pl
Autor: Instytut INTL

Copyright 2011 - 2021 Instytut INTL. All rights reserved.