Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce

Logistyka
Język Polski Deutsche Русский (Ru) Česky Français (FR) Chinese (ZH) Ελληνικά (GR) Español (ES) Portuguese (PT) Italian (IT) Türk (TR) Українська Nederlands (NL) English Language

 

  • Newsletter zapisz się !

    Adres e-mail:

    Nazwa:


  • Wstaw reklamę

    Jeżeli są Państwo zainteresowani reklamą na naszej stronie internetowej prosimy o kontakt pod adres: anna.zurek@instytutintl.pl

piątek, 30 maj 2014 20:52
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Powstała Euroazjatycka Unia Gospodarcza

29 maja 2014 zapisze się w historii jako dzień podpisania umowy o powstaniu Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Prezydent Rosji - Władimir Putin, Prezydent Białorusi - Aleksander Łukaszenka i Prezydent Kazachstanu - Nursułtan Nazarbajew podpisali wczoraj w Astanie, przygotowywany przez kilka ostatnich lat, 600 stronnicowy dokument o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Podpisanie traktatu odbyło się na uroczystym posiedzeniu Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej, pełniącej funkcję kierowniczego organu funkcjonującej z sukcesami Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego.

 

Przekształcenie struktur Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego w Unię Euroazjatycką przewidziane jest na 1 stycznia 2015 roku, będzie to jeden z najbardziej liczących się na świecie partnerów gospodarczych z 20% światowymi zapasami gazu i 15% ropy naftowej. W idei utworzenia Unii jest jej otwartość na przyjęcie kolejnych krajów członkowskich, wstępne zainteresowanie zgłosiły już Kirgistan i Armenia, także Ukraina, pomimo zaistniałych okoliczności, będzie mile widziana jako członek tego porozumienia.

 

"Chcieliśmy, świętować Nowy Rok w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej i tu liczę na wsparcie członków Unii Celnej" - powiedział prezydent Kirgistanu Ałmazbekiem Atambajew.

 

Sygnatariusze EUG będą zobowiązani do swobodnego przepływu towarów, usług, kapitałów oraz siły roboczej przy jednoczesnym zachowaniu suwerenności narodowej oraz bez intencji wprowadzenia wspólnej waluty. Cała trójka państw będzie prowadzić skoordynowaną politykę w kluczowych sektorach, tj. energii, przemysłu, rolnictwa i transportu.

 

Dzięki podpisaniu traktatu państwa członkowskie będą mogły bardziej efektywnie konkurować i korespondować z Chinami i Europą. Dla partnerów handlowych ważne jest, aby zasady, na których opierać się będzie Unia, były tożsame z zasadami, na jakich funkcjonuje Światowa Organizacja Handlu. Sam Władimir Putin zapewniał o takim stanie rzeczy wszystkich zebranych.

 

W związku z wyrażoną przez Serża Sarkisjana i Ałmazbekia Atambajewa chęcią przystąpienia do Unii w najbliższych planach jest przyłączenie Armenii i przygotowanie karty drogowej w zakresie adaptacji prawodawstwa Kirgistanu. Zainteresowanie kreacją strefy wolnego handlu okazał już Wietnam, zaplanowano również konsultacje eksperckie z Indiami i Izraelem oraz rozmowy z Chinami.

 

 

Autor: Instytut INTL

Copyright 2011 - 2021 Instytut INTL. All rights reserved.