Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce

Logistyka
Język Polski Deutsche Русский (Ru) Česky Français (FR) Chinese (ZH) Ελληνικά (GR) Español (ES) Portuguese (PT) Italian (IT) Türk (TR) Українська Nederlands (NL) English Language

 

  • Newsletter zapisz się !

    Adres e-mail:

    Nazwa:


  • Wstaw reklamę

    Jeżeli są Państwo zainteresowani reklamą na naszej stronie internetowej prosimy o kontakt pod adres: anna.zurek@instytutintl.pl

czwartek, 24 marzec 2016 11:20
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Sankcje na Białorusi zniesione

Po zniesieniu w lutym 2016 roku sankcji wobec Białorusi, kraj ten ponownie otwiera się na kontakty z przedsiębiorcami z zagranicy.

Z powodu nałożonego na Rosję embarga na produkty z krajów UE, polscy przedsiębiorcy traktowali Białoruś jako kraj tranzytowy, dzięki któremu ponownie możliwe stało się wejście na rynek rosyjski.

 

Jak mówi ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich: nastąpiła zmiana priorytetów strategii unijnej wobec Białorusi. Podczas audycji w Polskim Radiu wyjaśnił on, na czym polega ta strategia i czego oczekuje UE od białoruskiego prezydenta.

 

Według politologa Andreja Fiodarau zniesienia przez UE większości sankcji nałożonych na Białoruś może wpłynąć pozytywnie na relacje białorusko-polskie. Fiodarau wśród problemów handlowych wymienia spadek wymiany handlowej w 2015 roku o ponad jedną czwartą. Wskazuje on jednak, że białoruski handel skurczył się we wszystkich kierunkach więc odwrócić ten trend będzie bardzo trudno.

 

Dodatkowo warto pamiętać, iż rozpoczął się podział środków budżetu UE przeznaczonych na wsparcie polskiego eksportu, ostatniego tak dużego dla Polski.

 

Jest to ogromna szansa na zwiększenie wymiany handlowej z naszymi Wschodnimi Sąsiadami, więc czekamy na efektywny rozwój współpracy pomiędzy Polską i Białorusią.


Autor: Instytut INTL

Copyright 2011 - 2021 Instytut INTL. All rights reserved.