Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce

Logistyka
Język Polski Deutsche Русский (Ru) Česky Arabic (AR) Français (FR) Chinese (ZH) Ελληνικά (GR) Español (ES) Portuguese (PT) Italian (IT) Türk (TR) Українська Nederlands (NL) English Language

 

  • Newsletter zapisz się !

    Adres e-mail:

    Nazwa:


  • Wstaw reklamę

    Jeżeli są Państwo zainteresowani reklamą na naszej stronie internetowej prosimy o kontakt pod adres: anna.zurek@instytutintl.pl

środa, 17 grudzień 2014 21:37
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Jak spędza się święta na Ukrainie

W Polsce druga część grudnia jest czasem przygotowywania się do Wigilii i Bożego Narodzenia. Na Ukrainie jest inaczej, tam święta obchodzi się 6-8 stycznia, w związku z czym Ukraińcy obchodzą Sylwestra wcześniej niż Boże Narodzenie.

Początek roku w większych miastach Ukrainy jest bardzo urokliwy, w zasadzie to już przed Sylwestrem widać przygotowania do świąt, które mogą potrwać nawet do 20 stycznia.

 

Co robią Ukraińcy podczas okresu świątecznego?

 

Piękną, ukraińską tradycją są jarmarki świąteczne oraz inne podobne wydarzenia, gdzie zbierają się tłumy i np. śpiewają kolędy. To urokliwa tradycja, która w tym wyjątkowym okresie jednoczy często przypadkowych ludzi. Dodatkową atrakcja dla odwiedzających miasta, podobnie jak w Polsce, są pięknie ozdobione i oświetlone uliczki, które nabierają świątecznego uroku.

 

Na Ukrainie, tak jak i w Polsce, w przeddzień Bożego Narodzenia, a na Ukrainie Різдвяні свята, ważnym punktem jest uroczysta kolacja, czyli Swiatyj Weczir (Святий Вечірczy). Podczas tej wieczerzy ukraińskie stoły ozdabia się siankiem na pamiątkę żłobka w Betlejem, a znakiem, który zwiastuje początek kolacji jest, tak jak i w Polsce, pierwsza gwiazdka.

 

Ciekawą tradycją w rodzinach rolniczych jest przynoszenie przez głowę rodziny tzw. didukh, czyli kłosa pszenicy, który ma symbolizować obfite plony oraz nawiązuje do wspominania przodków. Samo słowo oznacza „duch dziadka" i symbolizuje więzi ze zmarłymi bliskimi. Inną tradycją, podobną zresztą do polskiej, jest dzielenie się chlebkiem poświęconym w cerkwi, w Polsce symbolikę chlebka przejął opłatek. Po podzieleniu się chlebkiem zgromadzeni przy stole członkowie rodziny odmawiają modlitwę i składają sobie życzenia, którym towarzyszą okrzyki Khristos rodyvsya! (Chrystus się rodzi!) oraz Slavite Yoho! (Chwalcie Go!). Śpiewane są również ukraińskie kolędy, czyli tak zwane Kolyadky.

 

Podczas oficjalnej wieczerzy, czyli Святий Вечірczy, na stołach gości 12 potraw. Wśród nich obowiązkowa jest kutia, ryba w różnej postaci, gołąbki z kaszą gryczaną oraz kompot z suszu.

 

Po uroczystej kolacji domownicy wychodzą na ulicę, aby uczcić święto poprzez radosne kolędowanie od sąsiada do sąsiada, w którym zwykle uczestniczy młodzież oraz członkowie kościoła prawosławnego. Podobnie jak w Polsce, na Ukrainie istnieje tradycja uczestniczenia w uroczystych mszach w kościele. Jest to okazja do duchowego wyciszenia oraz modlitwy w sobie znanych intencjach.

 

Tradycją bożonarodzeniową znaną na całym świecie jest też Święty Mikołaj, którego nie brakuje też na Ukrainie. W tym kraju jest on symbolem pokoju oraz hojności, w końcu przynosi prezenty. Mimo, że wyglądem różni się od utartego standardu, gdyż na Ukrainie Mikołaj występuje w stroju biskupa, jego rola jest taka sama jak na całym świecie – ma za zadanie uszczęśliwiać podarunkami.

 

Autor: Instytut INTL

Copyright 2011 - 2019 Instytut INTL. All rights reserved.