Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce

Logistyka
Język Polski Deutsche Русский (Ru) Česky Français (FR) Chinese (ZH) Ελληνικά (GR) Español (ES) Portuguese (PT) Italian (IT) Türk (TR) Українська Nederlands (NL) English Language

 

  • Newsletter zapisz się !

    Adres e-mail:

    Nazwa:


  • Wstaw reklamę

    Jeżeli są Państwo zainteresowani reklamą na naszej stronie internetowej prosimy o kontakt pod adres: anna.zurek@instytutintl.pl

piątek, 04 kwiecień 2014 19:28
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Kazachstan – Astana i Ałmaty

Wybierając się do Kazachstanu warto odwiedzić dwa największe miasta tego kraju, Astanę i Ałmaty. Podróż pomiędzy tymi miastami pociągiem trwa około 22 godzin (koszt to około 80zł), zaś ekspresem około 12 godzin (koszt to około 250zł).

Będąc w Astnie warto odwiedzić kilka miejsc, które powstały w ciągu ostatnich 10 lat. Warto zwrócić uwagą na niebanalny Pomnik Baiterka znajdujący się na Lewym Brzegu. W Kazachskich opowiadaniach Baiterek to Drzewo Życia, jego korzenie mają trzymać ziemię, a korona niebo. Jako dzieło architektoniczne to wieża o wysokości 105 m, na szczycie której znajduje się punkt widokowy na całą Astanę.

 

Kolejnym przystankiem na Lewym Brzegu powinien być Pałac Prezydenta — Ak Orda. Rezydencja prezydenta ma 80 m (wysokości wliczając maszt). Pod ziemią znajdują się pomieszczenia techniczne, które zajmują dwa poziomy oraz garaż i kuchnia. Nad ziemią znajduje się parter o wysokości 10 m oraz 4 piętra.

 

Będąc w Astanie nie można pominąć Piramidy Pokoju i Zgody wymyślonej przez Prezydenta Kazachstanu jako światowe centrum porozumienia, zgody, wiary i równości, a zaprojektowanej przez Normana Fostera. Piramida ma 62 m wysokości, boki jej kwadratowej podstawy również mają po 62 m. W piramidzie znajdują się miejsca modlitwy różnych religii, a co trzy lata z odbywa się tu spotkanie 200 przedstawicieli głównych religii świata. W budynku znajduje się również opera, muzeum narodowe, uniwersytet, biblioteka i centrum badawcze ds. grup etnicznych Kazachstanu.

 

Będąc w Ałma Ata warto odwiedzić udostępnione stanowiska archeologiczne Kurhany Issyk, oraz Tanbały. Miłośnicy tej dziedziny mogą tam podziwiać ślady osadnictwa ludzkiego z czasów prehistorycznych, głównie z epoki brązu, okresu koczowniczego. Na szczególna uwagę zasługuje stanowisko Tanbały, które zostało niedawno wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO dzięki swojej kolekcji licznych naskalnych rysunków, sprzętu codziennego użytku oraz innych pamiątek z prehistorycznego obozowiska ludzkiego.

 

Niedaleko Ałmaty znajduje się jezioro o zielononiebieskim kolor i dużej przejrzystości. Zbiornik położony jest na wysokości ponad 2500 m n. p. m., co sprawia, że znajdująca się w nim woda jest strasznie zimna. Wokół jeziora wznoszą się góry, których wysokie szczyty przez większą cześć roku pokryte śniegiem, które tworzą niesamowity krajobraz, który chętnie podziwiają także tamtejsi mieszkańcy.

 

Pozostając w okolicach Ałmaty warto wybrać się do Zailijskie Ałatau. Są to wysokie góry, cześć pasma Tian-Szan, z nigdy nie topniejącymi lodowcami na szczytach. Tworzące widok potężne granie, zaciszne dolinki, lasy i wokół step robią niesamowite wrażenie.

 

Autor: Instytut INTL

Źródło: http://www.tanie-loty.com.pl, http://polonia.kz, http://www.twojaeuropa.pl

 

Copyright 2011 - 2021 Instytut INTL. All rights reserved.