Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce

Logistyka
Język Polski Deutsche Русский (Ru) Česky Français (FR) Chinese (ZH) Ελληνικά (GR) Español (ES) Portuguese (PT) Italian (IT) Türk (TR) Українська Nederlands (NL) English Language

 

  • Newsletter zapisz się !

    Adres e-mail:

    Nazwa:


  • Wstaw reklamę

    Jeżeli są Państwo zainteresowani reklamą na naszej stronie internetowej prosimy o kontakt pod adres: anna.zurek@instytutintl.pl

środa, 26 marzec 2014 21:22
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Republika Kazachstanu

Republika Kazachstanu jest krajem położonym częściowo w Europie, a częściowo w Azji, graniczącym z Federacją Rosyjską, Chińską Republiką Ludową, Kirgistanem, Turkmenistanem oraz Uzbekistanem o powierzchni 2.717.300 km², co daje mu 9 pozycję na świecie pod względem powierzchni, w związku z tym obszar jest podzielony przez trzy strefy czasowe.

Klimat tego kraju wyróżnia ogromna różnica temperatur. Latem temperatura dochodzi do 40oC, zaś zimą spada do - 40oC. Przejściowe pory roku są praktycznie niezauważalne w tym kraju. Kazachstan zważywszy na swoje położenie jest zróżnicowany geograficznie. Kraj rozpościera się od dolnego biegu rzeki Wołgi na zachodzie, do gór Ałtajskich na wschodzie oraz od Niziny Zachodnio-Syberyjskiej na północy do pustyni Kyzyłkum i górnego biegu rzeki Tien-szan na południu. Na tak rozległym terenie znajdziemy i obszary depresyjne, nizinne, wyżynne, jak i również górskie, stepowe i pustynne. Zwiedzając ten przepiękny kraj można podziwiać wiele wód z 8,5 tysiąca rzek oraz 48 tysięcy jezior. Największymi z nich są rzeki Ural, Emba czy też Irtysz, do największych jezior zalicza się Morze Aralskie.

 

Historia Kazachstanu sięga pierwszego tysiąclecia p.n.e., kiedy to tereny tego kraju zamieszkiwane były przez plemiona Saków i Issydonów. W II wieku kraj zajęty był przez Xiongnu, a wiek później wchodził już w skład kaganatu tureckiego, zaś od VIII był pod panowaniem dynastii Karachanidów. W latach 1219–1221 władzę nad regionem mieli Mongołowie. W roku 1868 tereny Kazachstanu zostały podbite przez Rosję. Po powstaniu Związku Radzieckiego w 1920 roku utworzono, wchodzącą w skład Rosyjskiej FSRR, Kirgiską Autonomiczną Socjalistyczną Republikę Radziecką dla Kazachów, w 1925 przekształconą ją w Kazachską Autonomiczną Socjalistyczną Republikę Radziecką. Jedenaście lat później Kazachska ASRR zmieniła status na Kazachską Socjalistyczną Republikę Radziecką i weszła w skład ZSRR. Powstanie aktualnego państwa datowane jest na rok 1991, po rozpadzie Związku radzieckiego, a w 1997 przeniesiono stolicę z Ałma-Aty do Astany.

 

Obecnie Republika Kazachstanu jest najlepiej prosperującym krajem WNP. Gospodarka kraju opiera się w głównej mierze na rolnictwie i przemyśle wydobywczym. Kazachstan zajmuje pierwsze miejsce na świecie w wydobyciu uranu. Dzięki dobrze prosperującemu wydobyciu w Kazachstanie rozwija się przemysł hutniczy, chemiczny i maszynowy. W dziedzinie rolnictwa Kazachstan głównie opiera się na uprawianiu roślin przemysłowych, tj. buraki cukrowe, tytoń czy też bawełna, oraz hodowli głownie owiec, kóz, koni, bydła i wielbłądów.

 

Autor: Instytut INTL
Źródło: opracowanie własne na podstawie almaty.trade.gov.pl turystyka.wp.pl

Copyright 2011 - 2021 Instytut INTL. All rights reserved.