Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce

Logistyka
Język Polski Deutsche Русский (Ru) Česky Français (FR) Chinese (ZH) Ελληνικά (GR) Español (ES) Portuguese (PT) Italian (IT) Türk (TR) Українська Nederlands (NL) English Language

 

  • Newsletter zapisz się !

    Adres e-mail:

    Nazwa:


  • Wstaw reklamę

    Jeżeli są Państwo zainteresowani reklamą na naszej stronie internetowej prosimy o kontakt pod adres: anna.zurek@instytutintl.pl

środa, 20 listopad 2013 21:51
Oceń ten artykuł
(23 głosów)

Tradycje i obyczaje na Ukrainie

Ukraina ze względu na swoje zróżnicowanie etniczne wyróżnia się bogatą kulturą z wieloma archaicznymi elementami ukształtowanymi na przestrzeni wieków. W każdym narodzie obyczaje są nieodłącznym elementem kulturowym, niepisanymi regułami, którymi kierują się obywatele danego kraju w swoim życiu.

W teraźniejszym życiu granica pomiędzy starą kulturą a chrześcijańską jest już na tyle zatarta, że nie wiadomo które tradycje to tylko obrzędy, np. na ukraińskich wsiach malowane na niebiesko są ściany domów, co ma odstraszać muchy.

 

Wśród tradycji ukraińskich należy również zwrócić uwagę na piękne, tradycyjne, wyszywane koszule z bufiastymi koszulami, zwane soroczki, które do dziś można ujrzeć na ulicach Ukrainy.

 

Ukraina, pomimo starań sowieckiej władzy o wprowadzenie swojej marksistowskiej ideologii, zachowała swój bogaty kalendarz obrzędowy. Jednym z istotnych świąt jest Rizdwo Chrystowe (Boże Narodzenie) obchodzone 7-9 stycznia. W przeddzień tych świąt obchodzi się Świat-Weczir. W tym dniu, podobnie jak w chrześcijańską Wigilię, czeka się na pierwsza gwiazdkę, a potem zsiada się do stołu, na którym powinno znajdować się dwanaście postnych potraw, m.in. kapuśniak, kutia z miodem, makiem i rodzynkami, potrawy rybne, pierogi oraz uzwar (kompot z suszonych owoców). Po rodzinnej kolacji rozdawane są prezenty. Następnego wieczora domostwa były odwiedzane przez kolędników, którzy zbierali prezenty. Kolędnicy spośród siebie wybierali „Łatkowego” , „Brzozę”, który zbierał kiełbasę i słoninę, oraz „Skarbnika”, „Chlebowego”, „Gwiazdowego”, skrzypków i tancerzy. Tradycja ta jest praktykowana do dziś, ale głównie na wsiach.

 

Innym popularnym zwyczajem ukraińskim jest tzw. tydzień Maslenicy. Obyczaj wiąże się pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Maslenica obchodzona jest w ostatnim tygodniu przed Wielkim Postem. Nieodłącznymi elementami tego święta są tańce i bliny (naleśniki). Kiedyś wierzono, że zjadając blina zjada się cząstkę słonecznego ciepła i siły.

 

Ważnym wiosennym świętem jest Wełykdeń (Wielkanoc). Tradycyjnie w noc wielkanocną należy wziąć udział w całonocnym nabożeństwie . Do cerkwi przychodzi się z koszyczkiem wypełnionym pisankami i paschą. O północy zaczyna się Chresnyj chid, a całe nabożeństwo trwa do rana. Tak samo jak w tradycji chrześcijańskiej Niedzielę Wielkanocną rozpoczyna się od świątecznego śniadania. W tym dniu Ukraińcy witają się słowami „Chrystos woskret” co oznacza Chrystus zmartwychwstał. Zgodnie z tradycją tydzień po Wielkanocy obchodzone jest na Ukrainie święto zmarłych zwane "hrobkami". Tego dnia krewni zmarłych spotykają się na ukraińskich cmentarzach i rozpoczynają piknik. Według tradycji należy podzielić się jadłem i napojem ze zmarłymi. Nalewa się więc wódkę do kieliszków, resztę wylewa na grób, dopiero po tym mogą zacząć pić żywi.

 

Wielkim świętem, chociaż pogańskim jest obchodzona 7 lipca Kupała, połączona z chrześcijańskim dniem Św. Jana Chrzciciela. Święto Kupały uważane jest za najbardziej romantyczne, rozrywką tego wieczoru są skoki przez ognisko, które wykonuje się do dziś. Kiedyś uważano, że najsprytniejszy skok przyniesie dużo zdrowia, a udany skok zakochanych zwiastował im rychły ślub. Jeżeli komuś skok się nie udał mogło to oznaczać, że cały rok będzie miał kłopoty. Z tradycją dnia Św. Jana wiąże się puszczanie przez dziewczęta wianków na wodę. Od dawna wierzono, że w tę noc kwitnie magiczny kwiat paproci, a ten, kto go znajdzie, zdobędzie wszystkie skarby ziemi.

 

Przesądy

 

Jednym z przesądów na Ukrainie jest tradycja, że po narodzinach dziecka aż do momentu chrztu do domu nie wolno wpuszczać obcych ludzi. Związane jest to z wierzeniem, że osoby te mogą mieć zły wpływ na duszę niemowlęcia.

 

Jeśli w domu jest dziecko, które nie ukończyło roczku, nie wolno nic nikomu pożyczać, szczególnie wieczorem.

 

Aby dziecko było zdrowe, kąpie się je z dodatkiem święconych ziół i kwiatów. Dla piękna, do kąpieli dziewczynki dolewa się miód, czasem mleko, a dla mądrości, pod wanienkę dziecka kładzie się książki.

 

Niektórzy ukraińscy chłopi uważają, że kota starszego niż trzynastoletni należy pozbyć się z domu, gdyż w tym wieku staje się sprytniejszy i mądrzejszy niż człowiek i może uosabiać jakieś złe siły.

 

Autor: Instytut INTL

Copyright 2011 - 2021 Instytut INTL. All rights reserved.