Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce

Logistyka
Język Polski Deutsche Русский (Ru) Česky Arabic (AR) Français (FR) Chinese (ZH) Ελληνικά (GR) Español (ES) Portuguese (PT) Italian (IT) Türk (TR) Українська Nederlands (NL) English Language

 

  • Newsletter zapisz się !

    Adres e-mail:

    Nazwa:


  • Wstaw reklamę

    Jeżeli są Państwo zainteresowani reklamą na naszej stronie internetowej prosimy o kontakt pod adres: anna.zurek@instytutintl.pl

poniedziałek, 23 luty 2015 08:19
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Tradycje i kultura Jordanii

W poprzednim artykule przybliżyliśmy kraj jakim jest Jordania. Pisaliśmy o niektórych przesądach w które wierzą tamtejsi mieszkańcy. Dziś przedstawimy pokrótce niektóre z obyczajów przestrzeganych w tym bogatym kulturowo kraju.

Ślub jest jednym z ważniejszych wydarzeń każdego człowieka, a w szczególności dla Panny Młodej. W Jordanii jest to nie tylko najważniejsze wydarzenie ale również najkosztowniejsze, większym wydatkiem jest tylko kupno domu. Można więc sobie wyobrazić jaka to musi być tradycja! W związku z wysokimi kosztami tego „przedsięwzięcia” mężczyźni słabiej zarabiający żenią się dopiero po trzydziestce, gdyż wcześniej po prostu ich na to nie stać. Naród jordański nie jest monogamiczny, ale ponieważ mało kogo stać na utrzymanie więcej niż jednej żony, jest to coraz rzadziej spotykany model rodziny. W tradycji tego kraju wiele małżeństw zawieranych jest w wyniku aranżowania spotkań przez rodziny przyszłych małżonków, nikt jednak nie jest zmuszany do ślubu pod przymusem. Mimo tego około 20% małżeństw kończy się rozwodem, w tym połowa ma miejsce pomiędzy podpisaniem kontraktu, a skonsumowaniem małżeństwa, czyli w czasie, gdy oblubieńcy „przygotowują się do wspólnego życia”. Okres wstrzemięźliwości małżonkowie utrzymują czasem nawet przez rok, pomimo, że mają pełne prawo ze sobą sypiać.

 

Obrzezanie jest również jednym z ważniejszych rytuałów w państwie muzułmańskim. W dawnych czasach obrzezaniem zajmował się cyrulik, do którego przyprowadzano trzynastoletnich chłopców. Po zabiegu u cyrulika zazwyczaj odbywała się wielka uroczystość z tego powodu. Obecnie zabieg ten odbywa się w szpitalu wkrótce po urodzeniu.

 

Aza, jest to czas opłakiwania po śmierci bliskiej osoby. Podczas azy najbliższa rodzina zmarłego przyjmuje kondolencje. Zwyczaj ten odbywa się zawsze w domu zmarłego lub jego krewnego. Co ciekawe, mężczyźni i kobiety opłakują zmarłego w osobnych pokojach, co związane jest z muzułmańską segregacją płciową. Podczas tej ceremonii zawsze podawana jest czarna, niesłodzona kawa. Aza trwa 40 dni od śmierci, spotkania odbywają się w każdy poniedziałek oraz czwartek. Podobnie jak u chrześcijan, w Jordanii kolorem żałoby jest czarny, zaś głowy okrywane są białym szalem.

 

Autor: Instytut INTL

Copyright 2011 - 2019 Instytut INTL. All rights reserved.