Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce

Logistyka
Język Polski Deutsche Русский (Ru) Česky Arabic (AR) Français (FR) Chinese (ZH) Ελληνικά (GR) Español (ES) Portuguese (PT) Italian (IT) Türk (TR) Українська Nederlands (NL) English Language

 

  • Newsletter zapisz się !

    Adres e-mail:

    Nazwa:


  • Wstaw reklamę

    Jeżeli są Państwo zainteresowani reklamą na naszej stronie internetowej prosimy o kontakt pod adres: anna.zurek@instytutintl.pl

czwartek, 08 sierpień 2013 20:50
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Kultura i obyczaje na Białorusi

Białoruś to kraj obfitujący w różnorodne zwyczaje i tradycje, które choć często bliskie kulturze polskiej, mają też wiele odrębnych cech. Prowadzenie przedsiębiorstwa czy nawiązanie współpracy biznesowej wymaga często znajomości kultury i obyczajów naszych partnerów. Dotyczy to zarówno sposobu postrzegania rodziny, ról społecznych, nastawienia do pracy i znaczenia symboli.

 

Etykieta

Sardechna zaprashayem! – to tradycyjnie wypowiadane przy powitaniu słowa. Gości przyjmuje się chlebem i solą. Najczęściej wymienia się również uścisk dłoni. Gościnność odgrywa ważną rolę w białoruskiej tradycji; ludzie są serdeczni i przyjaźni, a przyjaciołom i współpracownikom często ofiarowuje się prezenty.

 

Małżeństwo

Tradycyjnie małżeństwo było dobrowolnym wyborem młodych ludzi, choć względy rodzinnie również nie pozostawały bez znaczenia. Córki cieszyły się względną swobodą i miały wiele okazji do poznania młodych mężczyzn.

 

Młoda para musiała zamieszkać z rodziną pana młodego. Od obojga małżonków oczekiwało się wniesienia własnego wkładu w gospodarstwo; najczęściej była to po prostu praca. Najbardziej pożądaną wśród kobiet cechą była umiejętność pracy w polu i domu. Uroda i zamożność stały na dalszym planie. Od panny młodej, a czasem i od pana młodego, wymagano dziewictwa. Koszty wesela pokrywane były przez rodziny obu stron.

 

Status obu płci

Role płciowe na Białorusi są bardzo tradycyjne. Mężczyźni uważani są za płeć silniejszą, w związku z czym powinni zarabiać na chleb, podczas gdy kobiety zobowiązane są dbać o dom i dzieci. Mężczyźni zajmują niemal wszystkie wysokie pozycje w różnych sferach ekonomii i polityki. Kobiety są najmniej chronioną grupą socjalną na rynku pracy, a wskaźnik ich bezrobocia wynosi aż 65%. Znacznym problemem jest również nieświadomość białoruskich kobiet co do własnych praw. Wiele z nich nie dostrzega niesprawiedliwości społecznej i nie protestuje przeciw niej. Jedynie nieliczne kobiety starają się zmienić tą tradycyjną strukturę.

 

Tożsamość narodowa

Tożsamość narodowa połączona jest symbolicznie z dwoma znaczącymi momentami w białoruskiej historii. Oficjalnie święto narodowe, upamiętniające wyzwolenie Mińska przez sowieckie odziały w 1944 roku, obchodzone jest 3 lipca. Dla niektórych Białorusinów natomiast prawdziwym narodowym świętem jest 25 marca. 25 marca 1918 roku rozpoczęła się trwająca do grudnia secesja Białorusi od bolszewickiej Rosji.

 

Źródło: odyssei.com 

Copyright 2011 - 2014 Instytut INTL. All rights reserved.