Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce

Logistyka
Język Polski Deutsche Русский (Ru) Česky Français (FR) Chinese (ZH) Ελληνικά (GR) Español (ES) Portuguese (PT) Italian (IT) Türk (TR) Українська Nederlands (NL) English Language

 

  • Newsletter zapisz się !

    Adres e-mail:

    Nazwa:


  • Wstaw reklamę

    Jeżeli są Państwo zainteresowani reklamą na naszej stronie internetowej prosimy o kontakt pod adres: anna.zurek@instytutintl.pl

środa, 19 wrzesień 2012 19:51
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Komfortowo i bezpiecznie

Jednymi z głównych priorytetów Volvo Trucks podczas prac nad nową serią FH były właściwości jezdne i komfort. Za sprawą zoptymalizowanego zawieszenia przedniego i tylnego, zwiększonej stateczności poprzecznej i udoskonalonego zawieszenia kabiny, nowe Volvo FH jest wyjątkowo komfortowe i doskonale trzyma się drogi. Cechy te jeszcze bardziej uwydatnia unikatowe, niezależne zawieszenie przednie.

Zoptymalizowana geometria, ulepszenia w zawieszeniu przednim i tylnym, zwiększona stateczność boczna kabiny oraz wzajemnie zrównoważone charakterystyki tłumienia zawieszeń kabiny i podwozia. To właśnie te czynniki odpowiadają, zdaniem Stefana Axelssona, menedżera ds. właściwości jezdnych i komfortu jazdy w Volvo Trucks, za poprawę, o 50 procent, stateczności poprzecznej pojazdu, w porównaniu z poprzednią serią FH.

 

Większa precyzja

Udoskonalenia wprowadzone w podwoziu i kabinie polepszyły także stateczność kierunkową nowego Volvo FH. Stateczność kierunkowa, w połączeniu ze statecznością poprzeczną, daje kierowcy poczucie precyzji i kontroli, co czyni jazdę mniej męczącą. "Nowy samochód ciężarowy jest stabilny i przewidywalny na drodze. Także reakcje układu kierowniczego są doskonałe - koło kierownicy pozwala dokładnie wyczuć nawet najmniejsze ruchy pojazdu. Ponadto, nowa funkcja regulacji kolumny kierownicy pozwala każdemu kierowcy, bez względu na posturę, zająć najwygodniejszą dla siebie pozycję za kierownicą" - relacjonuje Stefan Axelsson. Kierowalność i stateczność poprzeczna oddziałują - bezpośrednio - na kierowcę oraz - pośrednio - na rentowność firmy transportowej.

 

"W lepszym samochodzie ciężarowym kierowca mniej się męczy, dzięki czemu jego styl jazdy staje się bardziej płynny. Czujny kierowca jeździ bezpieczniej i lepiej wykonuje swoją pracę, niezależnie, czy ma tylko prowadzić pojazd, czy także spotykać się z klientami." - dodaje Axelsson.

 

Niezależne zawieszenie przednie - światowa nowość

Nowe Volvo FH to również pierwszy na świecie samochód ciężarowy z niezależnym zawieszeniem przednim, IFS,oraz zębatkową przekładnią kierowniczą - dwie nowe cechy zapewniające radykalną poprawę właściwości jezdnych.

 

"W przypadku IFS każde z przednich kół posiada indywidualne zawieszenie - ruchy jednego koła nie oddziałują na drugie. Rezultatem jest większa płynność i stabilność jazdy" - mówi Martin Palming, menedżer produktu w Volvo Trucks.

 

Niezależne zawieszenie przednie jest od dawna stosowane w samochodach osobowych, a od pewnego czasu także w autobusach. IFS polepsza zarówno komfort, jak i stateczność pojazdu - obejrzyj film przedstawiający technologię, która się za tym kryje: http://www.youtube.com/watch?v=WpKEqssnuTQ

 

Lepsze wyczucie drogi

Zębatkowa przekładnia kierownicza to także rozwiązanie zapożyczone z samochodów osobowych. W porównaniu z konwencjonalną przekładnią kierowniczą, przekładnia zębatkowa zapewnia bardziej bezpośrednie sprzężenie między kołem kierownicy a kołami jezdnymi. Dzięki temu kierowca ma lepsze wyczucie drogi. Obydwa te nowe rozwiązania, zastosowane wspólnie, nadają nowemu Volvo FH wyjątkowe właściwości jezdne.

 

"Ten samochód ciężarowy wyznacza nowy standard pod względem stateczności kierunkowej i trzymania się drogi podczas pokonywania zakrętów. Jazda w pełni załadowanym zestawem drogowym z tak doskonałą precyzją i poczuciem bezpieczeństwa robi naprawdę niesamowite wrażenie. Dzięki rzeczywiście imponującej dokładności prowadzenia, na łuku drogi pojazd utrzymuje wyznaczony kurs bez konieczności wprowadzania dodatkowych korekt kołem kierownicy" - mówi Martin Palming o nowej technologii, która początkowo będzie dostępna w pojazdach z kierownicą po lewej stronie.

 

Najlepsze na rynku

Największe korzyść z posiadania w swoim pojeździe IFS i zębatkowej przekładni kierowniczej odniosą kierowcy często pokonujący duże odległości, zwłaszcza na krętych lub wąskich drogach, gdzie rozwiązanie to jest klasą samą dla siebie.

 

"IFS jest dla tych, którzy oczekują czegoś więcej, którzy zadowalają się tylko tym, co najlepsze" - mówi Martin Palming.

 

"Volvo FH bez IFS będzie numerem jeden na rynku pod względem komfortu i właściwości jezdnych. Natomiast Volvo FH z IFS to już po prostu pełnia szczęścia. Osiągnięcie tego wymagało od nas wiele wysiłku" - stwierdza Martin Palming.

 

Nowe Volvo FH zostanie wprowadzone na europejski rynek wiosną 2013 r

 

Źródło: logistyczny.com

Copyright 2011 - 2021 Instytut INTL. All rights reserved.