Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce

Logistyka
Język Polski Deutsche Русский (Ru) Česky Français (FR) Chinese (ZH) Ελληνικά (GR) Español (ES) Portuguese (PT) Italian (IT) Türk (TR) Українська Nederlands (NL) English Language

 

 • Newsletter zapisz się !

  Adres e-mail:

  Nazwa:


 • Wstaw reklamę

  Jeżeli są Państwo zainteresowani reklamą na naszej stronie internetowej prosimy o kontakt pod adres: anna.zurek@instytutintl.pl

wtorek, 26 marzec 2013 19:04
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zdalna diagnostyka Scania – stan gotowości

Wraz z nowym modelem Streamline, Scania przedstawia nowe narzędzia, które zwiększają dyspozycyjność pojazdów i usprawniają kontakt z serwisem. Zdalna diagnostyka pozwala warsztatowi i Scania Assistance z wyprzedzeniem przygotować się do naprawy. Wszystko z myślą o tym, aby oszczędzić czas klienta.

Wykorzystanie Scania Communicator zostało rozszerzone o nowe narzędzia związane z serwisem. Jako interfejs umożliwiający komunikację z systemam pojazdu, jest on częścią standardowego wyposażenia na większości europejskich rynków. Działa również jako łącznik z systemem zarządzania flotą Scania Fleet Management i przechowuje mapy topograficzne dla tempomatu Scania Active Prediction.

 

Systematyczne planowanie czynności obsługowych oraz sprawną współpracę z serwisem zapewnia nowa funkcja Scania Service Planning, dostępna na portalu Scania Fleet Management oraz nowe aplikacje na smartfon i tablet.

 

Zdalna diagnostyka Scania

Przed wizytą ciężarówki w serwisie, warsztat może uzyskać z pojazdu raport zawierający dane o nim i stosownie do potrzeb zaplanować czynności obsługowe i naprawcze oraz przygotować się do ich wykonania. W ten sposób czas przebywania ciężarówki w serwisie ulega skróceniu, na czym zyskuje użytkownik pojazdu.

 

Ponadto kilka dni po przeglądzie czy ewentualnej naprawie, warsztat może ponownie prześledzić dane z pojazdu i sprawdzić, czy zaistniały problem został rozwiązany, czy też zachodzi konieczność kolejnej wizyty w serwisie.

 

Zdalna diagnostyka Scania przynosi użytkownikowi następujące korzyści:

 • Diagnoza przed przyjazdem ciężarówki do warsztatu
 • Trwają już przygotowania do naprawy
 • Na miejscu są niezbędni specjaliści
 • Zgromadzone są części zamienne o Dyspozycyjność pojazdu ulega zwiększeniu
 • Wsparcie na drodze
 • Diagnostyka podczas jazdy
 • Decyzja czy wizyta w serwisie jest potrzebna, czy nie
 • Sprawdzenie po naprawie, czy przyniosła oczekiwany efekt

 

Nadzór na drodze

Kierowca lub właściciel pojazdu może skontaktować się z serwisem Scania jeśli dojdzie do nieprzewidywanego zdarzenia dotyczącego ciężarówki. Warsztat może przeprowadzić zdalną diagnozę w pracującym pojeździe nie zakłócając wykonywanych przez niego zadań i nie niepokojąc kierowcy. Na podstawie wyniku diagnozy, serwis może telefonicznie pomóc kierowcy rozwiązać problem lub zaaranżować wizytę w warsztacie, gdzie pojazdem zajmą się mechanicy Scania.

 

Problemy obejmujące pojazd mogą być również zdalnie zdiagnozowane przez Scania Assistance, który ma dostęp do kluczowych danych, takich jak np. kod błędu. Dzięki temu może zaangażować właściwego specjalistę i szybko przywrócić pojazd do ruchu, maksymalizując dyspozycyjność użytkownika.

 

Doskonalszy warsztat

Z nowymi możliwościami komunikacji z pojazdem związane są nowe narzędzia serwisowe, które dodatkowo zwiększają efektywność działania klientów firmy Scania. Funkcjonalność sprzętu diagnostycznego wykorzystywanego w serwisach Scania reprezentuje nowy poziom wskutek szybkości działania wynikającej z bezprzewodowego połączenia z pojazdem. Usprawnia ono pracę zarówno na drodze, jak w warsztacie. Ponadto nowe funkcje programu diagnostycznego ułatwiają technikom analizę danych w chwili wykrywania usterki i podczas naprawy.

 

Widoczne w zysku

Scania wypracowała nowe podejście do prac serwisowych. Możliwość zdalnej komunikacji z pojazdem została stworzona, aby zintegrować zarządzanie flotą i planowanie obsługi w jednolity system, który oferuje szereg istotnych zalet:

 • Kierowca lub właściciel może bezpośrednio zawiadamiać warsztat o wykrytych usterkach, wymagających uwagi przy najbliższym przeglądzie. Może tego dokonać za pośrednictwem aplikacji do zarządzania flotą lub narzędzia Scania Service Planning na portalu Scania Fleet Management.
 • Kalendarz działający w ramach Scania Service Planning może być wykorzystywany do planowania przeglądów lub innych czynności wykonywanych przy pojeździe, zabudowie lub innym wyposażeniu zamontowanym w ciężarówce.
 • Kierowca, który wykrył awarię może skontaktować się z serwisem Scania, aby dokonać zdalnej diagnozy, która może poskutkować odpowiednimi zaleceniami warsztatu. W ten sposób zmniejsza się ryzyko nieplanowych przestojów.
 • Wykonanie diagnozy z wyprzedzeniem, skraca czas wizyty w serwisie.
 • Praca w serwisie może być dobrze zaplanowana, części zamienne przygotowane, odpowiedni specjaliści dostępni.
 • Na bazie diagnozy serwis może podać zalecenia, które właściwie pokierują obsługą lub naprawą i pozwolą uniknąć nagłego przestoju.
 • Po naprawie lub regulacji możliwe jest zdalne sprawdzenie rezultatów, co pozwala uniknąć ponownej wizyty w serwisie i zwiększa dyspozycyjność.

 

Źródło: nm.pl

Copyright 2011 - 2021 Instytut INTL. All rights reserved.