Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce

Logistyka
Język Polski Deutsche Русский (Ru) Česky Français (FR) Chinese (ZH) Ελληνικά (GR) Español (ES) Portuguese (PT) Italian (IT) Türk (TR) Українська Nederlands (NL) English Language

 

  • Newsletter zapisz się !

    Adres e-mail:

    Nazwa:


  • Wstaw reklamę

    Jeżeli są Państwo zainteresowani reklamą na naszej stronie internetowej prosimy o kontakt pod adres: anna.zurek@instytutintl.pl

sobota, 15 marzec 2014 17:13
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Szkolenie z obsługi klienta wschodniego dla firmy TimoCom

1 marca br., razem z naszym partnerem, firmą, Centrum Współpracy Biznesowej „Polska – Rosja" przeprowadziliśmy szkolenie z zakresu obsługi klienta na rynkach wschodnich dla firmy TimoCom, z siedzibą w Pile.

Celem szkolenia było zapoznanie uczestników z zasadami negocjacji, pokazanie kultury prowadzenia biznesu, ukazanie technik sprzedażowych i podejścia do biznesu w krajach z bloku wschodniego. Przeprowadzone szkolenie pomogło uczestnikom odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego i jak kupują ludzie na Wschodzie?" oraz jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy rynkami Rosji, Białorusi i Ukrainy. Słuchacze mieli okazję poznać reguły profesjonalnej obsługi klienta ze Wschodu, a także metody, techniki i niuanse sprzedażowe prowadzone na rynku wschodnim. Ponadto została przybliżona rola komunikacji werbalnej i sposoby pozyskiwania oraz utrzymywania klientów z bloku wschodniego.

 

Zarówno Instytut INTL, jak i CWB „Polska – Rosja" mają nadzieję, że wiedza zdobyta podczas szkolenia przyniesie uczestnikom odzwierciedlenie w codziennej pracy.

 

Autor: Instytut INTL

Copyright 2011 - 2021 Instytut INTL. All rights reserved.