Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce

Logistyka
Język Polski Deutsche Русский (Ru) Česky Français (FR) Chinese (ZH) Ελληνικά (GR) Español (ES) Portuguese (PT) Italian (IT) Türk (TR) Українська Nederlands (NL) English Language

 

  • Newsletter zapisz się !

    Adres e-mail:

    Nazwa:


  • Wstaw reklamę

    Jeżeli są Państwo zainteresowani reklamą na naszej stronie internetowej prosimy o kontakt pod adres: anna.zurek@instytutintl.pl

poniedziałek, 23 maj 2016 14:08
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Targi Food Africa Kair 2016 - MAC FRUIT ATTRACTION

W dniach 4-7 maja odbyła się jedna z ważniejszych imprez targowych na kontynencie afrykańskim i w krajach arabskich – targi spożywcze Food Africa Cairo 2016. Targi miały miejsce stolicy Egiptu Kairze – wielomilionowym mieście, gdzie mieszka ponad 20 mln ludzi.

Instytut INTL wraz ze swoim partnerem strategicznym firmą Meray Nuts ponownie otrzymał prestiżowe zaproszenie od Jego Ekscelencji Arabskiej Rebupliki Egiptu (oficjalna nazwa Egiptu) na wyjazd na targi spożywcze do Kairu. Rok temu mieliśmy przyjemność pojechać na tę specjalną delegację pierwszy raz. Było nam niezmiernie miło ponownie otrzymać zaproszenie od Ambasady i mieć okazję pojechać na targi. Na targach w Kairze przyjeżdża wielu kupców z całego świata oraz sprzedawców, ponieważ ten ogromny kraj potrzebuje sporych dostaw żywności, gdzie ze względu na klimat i uwarunkowania przyrody, uprawa roślin czy hodowla zwierząt jest związana jedynie z bliską dostępnością wody – w ogromnej mierze nadal jest tak samo, jak dawniej, uprawa i hodowla zwierząt znajduje się tylko w bliskiej dostępności rzeki Nil. Dzisiaj Egipt ma dosyć skomplikowaną sytuację z kwestią wody, liczba ludności bardzo szybko wzrasta, kraj potrzebuje zwiększonej ilości pożywienia i wody. Dlatego z roku na rok targi FOOD AFRICA Cairo są tak mocno promowane, zarówno w mediach, jak w i środowiskach politycznych, aby zachęcić jak najwięcej zagranicznych firm do współpracy.

 

Polska stała się dość istotnym partnerem dla Egiptu. Nie jesteśmy już nieznanym krajem, kupcy egipscy znają doskonale nasze możliwości, dużą popularnością cieszą się tu nasze warzywa, owoce – w tym słynne, polskie jabłka. Największym problemem dla polskich sprzedawców warzyw czy owoców, jest transport do Egiptu, kwestie płatności, zachowanie jakości towarów oraz przechowywanie już na miejscu dostarczonych towarów. W Egipcie jest ogromny problem z magazynowaniem. W Polsce już się przyzwyczailiśmy do wysokich standardów magazynowania i wszelkiego rodzaju, bardzo restrykcyjnych norm dotyczących przechowywania świeżej żywności, w Egipcie tego nie ma i ta sytuacja tak szybko się nie zmieni. Wielu polskich producentów bardzo martwi ta kwestia, że mogą dostarczać bardzo dobrej jakości polskie owoce, które po przywiezieniu do portu w Egipcie, mogą zaraz się zepsuć, ponieważ nie ma chłodni, a temperatury są naprawdę wysokie. Tego typu kwestie mają ogromne znaczenie, bo potem egipscy kupcy nie chcą kupować naszych owoców z Polski, bo uważają, że się szybko psują. Wciąż bardzo silną pozycję w sprzedaży owoców do Egiptu mają Włochy.

 

W tym roku na targach Polska też miała swoje stoisko, nad którym opiekę miała Agencja Rynku Rolnego.

 

Targi w Egipcie są bardzo ciekawym miejscem, można zetknąć się z prawdziwym orientem, wielokulturowością, poznać zwyczaje lokalnej ludności, ich oczekiwania, a Egipcjanie to urodzeni handlowcy, o czym można się przekonać na każdym kroku, zarówno na stoisku targowym, jak i ruchliwej, głośnej kairskiej ulicy.

 

Mamy nadzieję, że za rok targi spożywcze w Kairze również się odbędą, w tak miłej i przyjaznej atmosferze, jaka miała miejsce w tegorocznej edycji.

 

Autor: Instytut INTL

Copyright 2011 - 2021 Instytut INTL. All rights reserved.