Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce

Logistyka
Język Polski Deutsche Русский (Ru) Česky Français (FR) Chinese (ZH) Ελληνικά (GR) Español (ES) Portuguese (PT) Italian (IT) Türk (TR) Українська Nederlands (NL) English Language

 

  • Newsletter zapisz się !

    Adres e-mail:

    Nazwa:


  • Wstaw reklamę

    Jeżeli są Państwo zainteresowani reklamą na naszej stronie internetowej prosimy o kontakt pod adres: anna.zurek@instytutintl.pl

czwartek, 08 październik 2015 09:13
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Innowacje i Strategie WIN-WIN w Logistyce, Transporcie, Produkcji

15 września w hotelu NOVOTEL w Warszawie odbyła się konferencja ”Innowacje i Strategie WIN-WIN w Logistyce, Transporcie, Produkcji” organizowana przez Wydawnictwo Eurologistics. W tegorocznym wydaniu wzięła udział rekordowa liczba ponad 300 uczestników – menedżerów logistyki i transportu, naukowców i praktyków branży TSL.

Gościem specjalnym konferencji była dr Maja Piecyk, wykładowca i zastępca dyrektora Centrum Zrównoważonego Transportu Drogowego na Uniwersytecie Heriot Watt w Edynburgu, która zapoznała słuchaczy z trendami i projektami badawczymi, jakie prowadzone są w sektorze logistyki w całej Europie.

 

Największym zainteresowaniem cieszyła się koncepcja logistycznego Internetu i budowy sieci infrastrukturalnej dla jego rozwoju. Mimo że logistyczny Internet stanowi atrakcyjną koncepcję istnieje wiele barier jego wdrożenia. Mimo tych barier, w Europie istnieją już jednak programy badawcze koncentrujące się na rozwoju logistycznego Internetu. Na świecie prowadzone są już obecnie różne projekty badawcze mające na celu operacjonalizację koncepcji logistycznego Internetu. O jednej z takich innowacyjnych koncepcji będzie można posłuchać w Polsce już w marcu przyszłego roku, podczas konferencji Multimodalna Europa, organizowanej również przez Wydawnictwo Eurologistics.

 

Na konferencji „Innowacje i strategie WIN-WIN w Logistyce, Transporcie, Produkcji 2015” można było posłuchać o innowacyjności firmy Coca-Cola Hellenic – największej w Europie i drugiej na świecie rozlewni napojów The Coca Cola Company – w podejściu do budowania wartości dodanej wspólnie z klientem. Konsumo-centryczne podejście do łańcucha dostaw w Coca-Cola Hellenic sprawiło, że cała grupa sprzedała w 2013 r. 2 mld sztuk różnego rodzaju napojów bezalkoholowych.

 

Jacek Olszewski z Miebach Consulting w odniesieniu do łańcucha dostaw zwracał uwagę na globalizację, regionalizacje, wielokanałowość, komplikacje, natychmiastową dostawę i logistykę miejską. Przywoływał on przykład firmy Rossmann, która w latach kryzysu 2008 -2009 zdecydowała się na odważną inwestycję w Polsce i dzięki temu dysponuje obecnie jednym z najbardziej nowoczesnych i wydajnych magazynów, umożliwiający czterokrotny wzrost sieci sklepów do 2015 r.

 

O tym, w jaki sposób można zastosować w łańcuchu dostaw sprawdzone w przemyśle teorie, czyli Lean i Teorię Ograniczeń mówili dwaj inni prelegenci: Janusz Pieklik i Paweł Szchmidt.

 

Pomostem zarówno do przyszłości, jak i w realizacji rozmaitych koncepcji i teorii są technologie, którym poświęcono cały blok tematów. Tomasz Łotocki z Transics i Piotr Zborowski z WABCO mówili o połączeniu telematyki i systemów bezpieczeństwa stosowanych w naczepach. Korzyści z wdrożenia systemów telematycznych dla przedsiębiorstw transportowych prezentował Krzysztof Pusławski z firmy Trimble. O zastosowaniu technologii mobilnych, czyli aplikacja interLAN SPEED na tablety i smart fony do obsługi całego łańcucha dostaw mówił Patryk Grzelak, dyrektor zarządzający spółki interLAN.

 

Autor: Instytut INTL

 

Copyright 2011 - 2021 Instytut INTL. All rights reserved.