Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce

Logistyka
Język Polski Deutsche Русский (Ru) Česky Français (FR) Chinese (ZH) Ελληνικά (GR) Español (ES) Portuguese (PT) Italian (IT) Türk (TR) Українська Nederlands (NL) English Language

 

  • Newsletter zapisz się !

    Adres e-mail:

    Nazwa:


  • Wstaw reklamę

    Jeżeli są Państwo zainteresowani reklamą na naszej stronie internetowej prosimy o kontakt pod adres: anna.zurek@instytutintl.pl

poniedziałek, 03 grudzień 2012 19:57
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Czarna skrzynka w samochodzie

Firma MiTAC, właściciel marki Mio, wprowadza na polski rynek dwa modele wideorejestratorów – MiVue 338 i MiVue 358. Te lekkie i kompaktowe urządzenia dają możliwość rejestrowania nie tylko obrazu i dźwięku, ale zapisują również kierunek jazdy i wstrząsy działające na pojazd.

Czujnik wstrząsów Wideorejestratory

MiVue są wyposażone w trzyosiowy czujnik wstrząsów, który na diagramie falowym rejestruje kierunek jazdy samochodu i wszystkie nadchodzące wstrząsy. Kiedy dochodzi do kolizji, za pomocą tych danych można odczytać kierunek nadejścia uderzenia i jego siłę.

 

W przypadkach nagłych zmian kierunku ruchu lub gdy czujnik wykryje silny wstrząs, MiVue natychmiast zapisze nagranie ze zdarzenia. Gdy czujnik wstrząsów jest ustawionym na najwyższy poziom czułości, rejestrator wykona tego typu nagranie również kiedy trafimy na dziurę w jezdni. Taki materiał może stanowić ważny dowód w dyskusjach z lokalnymi zarządami dróg.

 

MiVue zapisuje wszystkie materiały na kartach MicroSD. Nawet w przypadku wyczerpania miejsca na nośniku, kierowcy nie muszą się obawiać o skasowanie nagranego zdarzenia. Te filmy są chronione przed nadpisywaniem, a w MiVue 358 znajdziemy je w specjalnym, oddzielnym katalogu.

 

Tryb parkingowy

Dzięki wbudowanej baterii i czujnikowi ruchu Mio MiVue 358 może rejestrować zdarzenia nawet wtedy, kiedy kierowca zostawi samochód na parkingu. W trybie parkingowym specjalne sensory badają aktywność przed obiektywem. Kiedy przekroczy ona określony poziom, włącza się nagrywanie. Takie rozwiązanie może pomóc w sytuacji, kiedy nieuczciwy kierowca po uszkodzeniu naszego auta odjeżdża z miejsca zdarzenia. Nagranie z rejestratora będzie dowodem w sprawie.

 

Tryb aparatu fotograficznego

Oba wprowadzane na rynek urządzenia mają tryb aparatu fotograficznego. Może on służyć do zbierania dowodów z miejsca wypadku lub dokumentowania innych, ciekawych wydarzeń z podróży. Jest też łatwo dostępny, z poziomu ekranu głównego urządzenia.

 

Materiały wysokiej jakości

Mio Mivue 358 nagrywa filmy w rozdzielczości Full HD, 1920x1080 pikseli, a MiVue 338 oferuje nagrania w rozdzielczości 1280x720 pikseli. Wideorejestratory kompresują pliki za pomocą tej samej technologii co serwis YouTube, dzięki czemu nagrywane pliki zajmują mniej miejsca. Co ważne, nie cierpi na tym jakość zebranego materiału. Rejestratory wyposażono w sześciowarstwowy, szklany obiektyw. Dzięki temu do kamery dociera więcej światła i może ona nagrać ostrzejsze i lepiej nasycone kolorami obrazy, o każdej porze dnia i nocy.

 

Łatwe zarządzanie

MiVue Manager to multimedialna platforma do obsługi materiałów zebranych przez wideorejestrator, za pomocą komputera. Filmy i zdjęcia są w przejrzysty sposób posortowane według dat. Oglądając nagrane filmy możemy jednocześnie śledzić widoczny na dole ekranu zapis z czujnika wstrząsów. Tutaj dokładnie zobaczymy, jak silne wstrząsy oddziaływały na samochód, na które jego części, a także z jakiego kierunku nadchodziły.

 

"Aplikacja jest też zintegrowana z portalami społecznościowymi." – komentuje Tarik Hassan, CEE Marketing Manager z MiTAC Europe, oddział w Polsce. "Bezpośrednio z MiVue Managera możemy wgrać materiały na YouTube lub na Facebooka. Dzielenie się filmami i zdjęciami jest proste i intuicyjne" – dodaje.

 

Rozwiązanie dla bezpieczeństwa

Wraz z rozpoczęciem zimy i trudnymi warunkami na drodze dane zbierane przez rejestrator mogą okazać się nieocenione. Potencjalnie taki materiał może pomóc podczas rozwiązywania spornych kwestii w momencie ustalania sprawcy wypadku, a także przy likwidacji szkody z ubezpieczenia sprawcy. Materiały nagrane przez MiVue mogą okazać się tak wartościowe, jak dane z samolotowej czarnej skrzynki.

 

"Nagranie, w odróżnieniu od ludzkiej pamięci, nie traci wyrazistości wraz z upływem czasu, nie jest podatne na sugestie" – mówi Piotr Dyszlewicz, dyrektor Biura Likwidacji Szkód Ergo Hestii. "Może również pomóc odtworzyć szczegóły, pozornie nieistotne detale, których nie dostrzegli naoczni świadkowie, a które bywają kluczowe w procesie ustalania odpowiedzialności za zdarzenie" – dodaje.

 

Źródło: logistyczny.com

Copyright 2011 - 2021 Instytut INTL. All rights reserved.