Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce

Logistyka
Język Polski Deutsche Русский (Ru) Česky Français (FR) Chinese (ZH) Ελληνικά (GR) Español (ES) Portuguese (PT) Italian (IT) Türk (TR) Українська Nederlands (NL) English Language

 

 • Newsletter zapisz się !

  Adres e-mail:

  Nazwa:


 • Wstaw reklamę

  Jeżeli są Państwo zainteresowani reklamą na naszej stronie internetowej prosimy o kontakt pod adres: anna.zurek@instytutintl.pl

czwartek, 17 lipiec 2014 21:05
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Szansa na Wschodzie dla polskiego budownictwa – konferencja Instytutu INTL w ramach Warsaw Build 2014

Choć wielu przedsiębiorców spogląda na rynki wschodnie przez pryzmat stereotypów i działań politycznych, kraje takie jak Rosja, Białoruś, Kazachstan i Mołdawia to szansa dla polskiego budownictwa, którą należy jak najszybciej, a jednocześnie jak najlepiej wykorzystać.

Właśnie taki punkt widzenia przyświeca konferencji Instytutu INTL o potencjale rynków wschodnich dla polskiego sektora budowlanego, która odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Budowlanych Warsaw Build 2014. Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut INTL, profesjonalna firma doradcza specjalizująca się w obsłudze rynków wschodnich i nowoczesnych rozwiązaniach logistycznych dla biznesu. W obliczu trudnych do przewidzenia działań politycznych i ich wpływu na sferę biznesu, ekspansja na wschód budzi wśród przedsiębiorców spore wątpliwości. Odmienne prawo, kultura i zwyczaje panujące z biznesie mogą być źródłem obaw wielu biznesmenów.

 

Wschód to nie tylko Rosja

 

Dla wielu pojęcie „rynki wschodnie" tożsame jest wyłącznie z rynkiem rosyjskim. Potencjał biznesowy dotyczyć może także takich krajów jak Mołdawia, Białoruś czy Kazachstan w zależności od sektora i rodzaju rynku, na jakim chce działać dane przedsiębiorstwo. Niemniej warto zauważyć, że właśnie rynek rosyjski jest największym, najbardziej prestiżowym i posiadającym największy potencjał biznesowy, a mimo to także niedocenianym rynkiem. Uprzedzenia mające podłoże w historii i polityce Rosji, przysłaniają polskim przedsiębiorcom szereg szans biznesowych w tym kraju.

 

Według danych Instytutu INTL, polskie przedsiębiorstwa budowlane w znacznie mniejszym stopniu decydują się na wejście na rynek wschodni, niż przedstawiciele sektora przetwórczego lub usług finansowych. Są to dziesiątki niewykorzystanych szans, ponieważ w ostatnim czasie sytuacja gospodarcza Rosji poprawia się, a rynek budowlany nieustannie się rozwija. Zarówno w kontekście przygotowań do Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2018 r., jak i wielu innych inwestycji, rośnie zapotrzebowanie na materiały budowlane co otwiera nowe drzwi przed polskimi firmami budowlanymi.

 

„Jeśli chodzi o Rosję, polskie inwestycje obecnie koncentrują się głównie na 3 obszarach - 82% z nich znajduje się w regionach: moskiewskim, leningradzkim i kaliningradzkim. Tylko te 3 regiony gromadzą ok. 26 mln klientów." – mówi Anna Żurek, Kierownik ds. Handlu i Marketingu z Instytutu INTL.

 

„Tym samym polscy przedsiębiorcy zapominają o pozostałym rynku rosyjskim, o jego wielkim potencjalne oraz o klientach w liczbie ok. 120 mln. Jednym z „zapomnianych" i pomijanych regionów jest bogaty region Syberii, gdzie występuje kilka wielkich, milionowych miast, jak np. Jekatierinburg (ok. 1,4 mln mieszkańców), Omsk (1,2 mln mieszkańców) czy Nowosybirsk - największe miasto w regionie syberyjskim, liczące 1,45 mln mieszkańców." – dodaje.

 

Istotnym czynnikiem rozwoju rynku budowlanego są zbliżające się dwie znaczące imprezy sportowe, których Rosja będzie gospodarzem. Zarówno Hokejowe Mistrzostwa Świata w 2016, jak i FIFA World Cup 2018, wymagają budowy nowych obiektów sportowych, bazy hotelowej i infrastruktury drogowej. To doskonały moment dla małych firm budowlanych, by starać się o podwykonawstwo wobec dużych projektów.

 

Przykładem sukcesu polskiego przedsiębiorstwa na rosyjskim rynku budowlanym może być firma UNIBEP.

 

Potencjał wschodu w teorii i praktyce

 

Kraje powstałe w wyniku rozpadu ZSRR kojarzone są zazwyczaj z korupcją, przestępczością i zacofaniem, a są w rzeczywistości rozwijającymi się państwami o dużym potencjale. Do grona atrakcyjnych gospodarczo rynków jak Rosja, Białoruś i Kazachstan dołącza również Mołdawia. Jak wskazują analizy prowadzone przez Instytut INTL, kolejnym rynkiem godnym uwagi polskich inwestorów może być Mongolia.

 

Więcej informacji na temat rozwijającego się rynku budowlanego będzie można uzyskać podczas Międzynarodowych Targów Budowlanych Warsaw Build 2014, które odbędą się już 18 września w Warszawskim Centrum EXPO XXI. W ramach wydarzenia zorganizowana zostanie konferencja dotycząca potencjału rynków wschodnich i szans, jakie stwarzają dla polskiego sektora budowlanego. Konferencja odbędzie się 19 września. Uczestnicy spotkania poznają specyfikę takich rynków jak Białoruś, Ukraina, Rosja, Mołdawia, Kazachstan i Uzbekistan. Tematyka konferencji obejmować będzie także inwestycje infrastrukturalne, finansowanie działań na rynkach wschodnich i ubezpieczenia należności. Eksperci z Instytutu INTL zaprezentują także uwarunkowania kulturowe warunkujące pochodzenie kampanii marketingowych oraz wyzwań logistycznych. Aspekty teoretyczne zostaną wzbogacone o studium przypadków polskich firm działających na rynkach wschodnich.

 

Rezerwacji stoisk targowych można dokonywać poprzez formularz: http://warsawbuild.pl/zarezerwuj-stoisko/

 

Autor: Instytut INTL

Aktualności

 • 1
 • 2
 • 3

Nawiązanie współpracy projektowej Instytut INTL z Państwową …

20-07-2020 Newsy

Nawiązanie współpracy projektowej Instytut INTL z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Witelona w Legnicy

Kolejne wyróżnienie dla Instytut INTL! W związku z realizacją przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Witelona w Legnicy projektu pt. &bdquo...

Czytaj dalej

Instytut INTL otworzył sklep internetowy dla Liquid Technolo…

01-06-2020 Newsy

Instytut INTL otworzył sklep internetowy dla Liquid Technologies Sp. z o.o.

Jest nam niezmiernie miło poinformować Was, że w dniu 1 czerwca 2020 o godz. 8:00 rano uruchomiliśmy nowy kanał dystrybucji e-commerce i platformę zak...

Czytaj dalej

Podziękowanie dla Instytut od Prezesa Funduszu Regionu Wałbr…

12-05-2020 Newsy

Podziękowanie dla Instytut od Prezesa Funduszu Regionu Wałbrzyskiego Pana Roberta Jagły za współpracę ze Związkiem Dolnośląskich Pracodawców

Kolejny projekt już za nami! Tym razem otrzymaliśmy podziękowanie od Prezesa Funduszu Regionu Wałbrzyskiego Pana Roberta Jagły za ostatni rok wsp&oacu...

Czytaj dalej

Copyright 2011 - 2020 Instytut INTL. All rights reserved.