Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce

Logistyka
Język Polski Deutsche Русский (Ru) Česky Français (FR) Chinese (ZH) Ελληνικά (GR) Español (ES) Portuguese (PT) Italian (IT) Türk (TR) Українська Nederlands (NL) English Language

 

 • Newsletter zapisz się !

  Adres e-mail:

  Nazwa:


 • Wstaw reklamę

  Jeżeli są Państwo zainteresowani reklamą na naszej stronie internetowej prosimy o kontakt pod adres: anna.zurek@instytutintl.pl

niedziela, 23 marzec 2014 16:28
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Polscy biznesmeni szukają partnerów w Mołdawii

Pod koniec marca w Kiszyniowie odbędzie się forum gospodarcze z udziałem najważniejszych przedstawicieli polskiego biznesu. Inicjatywa została ogłoszona przez panią Wiceminister Spraw Zagranicznych, Katarzynę Kasperczyk, podczas jej wizyty w Mołdawii. Forum będzie wydarzeniem towarzyszącym wizycie Premiera Donalda Tuska w Mołdawii.

 

Jestem po raz pierwszy w Waszym kraju i jestem pod wrażeniem tego, co zobaczyłam, stwierdziła pani Wiceminister Katarzyna Kasperczyk na spotkaniu z mołdawskimi dziennikarzami, podsumowującym jej wizytę w Kiszyniowie.

 

„Mołdawia jest idealnym miejscem do realizacji wszelkich pomysłów związanych z rozwojem działalności gospodarczej. Są tu doskonałe możliwości eksportu produkowanych towarów na Zachód i Wschód, doskonale wykwalifikowani pracownicy znający języki obce, a także szereg innych czynników sprzyjających rozwojowi gospodarczemu. Razem ze mną do Mołdawii przybyli przedstawiciele około 20 polskich firm zainteresowanych realizacją wspólnych przedsięwzięć z partnerami z Mołdawii. Firmy te są gotowe na poważne inwestycje w dziedzinie wdrażania „zielonych technologii", w branży wodno-kanalizacyjnej, w przemyśle przetwórczym i w innych sektorach gospodarki.

 

Pani Wiceminister ogłosiła, że Polska jest gotowa okazać wsparcie Mołdawii w procesie integracji europejskiej – przy czym chodzi o wsparcie nie w słowach, a w czynach. Ma ono polegać przede wszystkim na gotowości ekspertów i urzędników z Warszawy do podzielenia się doświadczeniem w dziedzinie pozyskania i wykorzystania funduszy europejskich w celu modernizacji infrastruktury i wdrożenia nowoczesnych standardów produkcji. W ramach tego przedsięwzięcia planowane jest zorganizowanie specjalnych kursów dla przedstawicieli różnych ministerstw i instytucji Republiki Mołdawii. Kursy odbędą się we właściwych instytucjach RP, a ich celem będzie przekazanie doświadczenia i praktyczne studium przypadku.

 

Pani Wiceminister zapewniła, że w razie konieczności eksperci z Polski przyjadą do Mołdawii, aby udzielić wsparcia swoim kolegom.

 

„Zależy nam na stabilności i przewidywalności w tym regionie, dlatego chcemy pomóc Mołdawii w przeprowadzeniu niezbędnych reform. To dotyczy nie tylko Polski, ale i wszystkich krajów Unii Europejskiej. Na spotkaniach z moimi kolegami z Mołdawii nieustannie mówiliśmy o tym, że ludzie potrzebują realnych zmian, konkretnych efektów. Wprowadzane reformy muszą być skuteczne, niezbędna jest pełna transparentność, właściwe rozumienie wszystkich procesów, z którymi mamy do czynienia. My jesteśmy gotowi w tym pomagać nie po to, aby wesprzeć te czy inne siły polityczne w Mołdawii, lecz po to, żeby zmienić życie zwykłych ludzi, żeby przyczynić się do trwałego rozwoju w tym kraju."

 

Wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Energii Odnawialnej, Mieczysław Koch, zauważył w wywiadzie dla mołdawskich mediów, że polski biznes jest bardzo zainteresowany inwestowaniem w Mołdawii.

 

„W trakcie spotkań w Kiszyniowie przekonaliśmy się, że mamy wiele punktów wspólnych w dziedzinie możliwości wykorzystania biopaliw i innych alternatywnych źródeł energii, w dziedzinie rozwoju nowoczesnych metod gospodarki wodnej, a także w wielu innych sektorach gospodarki."

 

„Rzecz jasna, w tej chwili jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o konkretnych wynikach i projektach. Jestem jednak przekonany, że już przed forum inwestycyjnym pod koniec marca pojawią się pewne perspektywiczne ustalenia i pomysły, które dalej będziemy pomyślnie realizować wraz z naszymi partnerami z Mołdawii."

 

Źródła własne

Aktualności

 • 1
 • 2
 • 3

Instytut INTL otworzył sklep internetowy dla Liquid Technolo…

01-06-2020 Newsy

Instytut INTL otworzył sklep internetowy dla Liquid Technologies Sp. z o.o.

Jest nam niezmiernie miło poinformować Was, że w dniu 1 czerwca 2020 o godz. 8:00 rano uruchomiliśmy nowy kanał dystrybucji e-commerce i platformę zak...

Czytaj dalej

Podziękowanie dla Instytut od Prezesa Funduszu Regionu Wałbr…

12-05-2020 Newsy

Podziękowanie dla Instytut od Prezesa Funduszu Regionu Wałbrzyskiego Pana Roberta Jagły za współpracę ze Związkiem Dolnośląskich Pracodawców

Kolejny projekt już za nami! Tym razem otrzymaliśmy podziękowanie od Prezesa Funduszu Regionu Wałbrzyskiego Pana Roberta Jagły za ostatni rok wsp&oacu...

Czytaj dalej

Instytut INTL partnerem merytorycznym XVII Forum Polskich Me…

06-05-2020 Newsy

Instytut INTL partnerem merytorycznym XVII Forum Polskich Menedżerów Logistyki - POLSKA LOGISTYKA w Warszawie

Kolejne wyróżnienie dla Instytut INTL! W imieniu dziennika Puls Biznesu i wieloletniego partnera merytorycznego forum Pana Tomasza Sączka oraz ...

Czytaj dalej

Copyright 2011 - 2020 Instytut INTL. All rights reserved.